Poradnik hodowcy

Sucha karma, fot. sxc.hu

16.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

W tej chwili na rynku dostępnych mamy dużą ilość różnych pokarmów dla naszych pupili. Sklepy zoologiczne posiadają w swojej ofercie dwa podstawowe rodzaje karm, karmy w postaci suchych chrupek oraz w postaci mokrej, wszelkiego rodzaju pasztety, kawałki mięsa w sosach, w galaretkach.

Wiele kociaków ma na początek problem z gryzieniem chrupek, przy odrobinie cierpliwości można je jednak nauczyć jedzenia suchej karmy. Najlepiej zacząć od mieszania niewielkiej ilości chrupek z karmą mokrą lub rozmoczoną kamą suchą, stopniowo zwiększamy ilość chrupek w naszej mieszance, aż kot nauczy się gryźć krokieciki. Nauczenie kota jedzenia zarówno karmy mokrej, jak i suchej może być bardzo istotne w przyszłości, np. w przypadku konieczności przejścia na specjalną dietę weterynaryjną, które najczęściej występują w formie suchej. Pokarmy dla kociąt mają z reguły dość małe chrupeczki, dlatego nasz pupil powinien szybko się do nich przyzwyczaić.

Czasami będziemy musieli wypróbować kilka rodzajów pokarmu, zanim trafimy na ten, który naszemu mruczkowi najbardziej odpowiada, dlatego na początku warto kupować mniejsze opakowania. Koty bywają bardzo wybredne, czasem właściciel musi długo szukać odpowiadającej im karmy, musimy jednak pamiętać, że zbyt częste zmiany diety mogą źle wpływać na układ trawienny naszego kotka. Pokarm za każdym razem należy zmienić stopniowo, urozmaicenie jest wskazane, ale starajmy się nie wprowadzać mruczkowi nowej karmy co tydzień. W przypadku, gdy naszemu kotu nudzi się jeden rodzaj pożywienia najlepiej wybrać kilka marek pokarmu i podawać na zmianę co kilka miesięcy. Zakup większych (2-4kg) opakowań jest ponadto bardziej opłacalny niż kupowanie malutkich paczek. Oczywiście są także koty, które przyzwyczajają się do jednego rodzaju karmy suchej i możemy praktycznie cały czas żywić je jedną marką pokarmu.

Specjaliści mają często skrajnie różne poglądy na to czy koty powinny jeść wyłącznie suchą czy mokrą karmę. Podawanie wyłącznie karmy suchej jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Dobrze zbilansowana, wysokiej jakości sucha karma będzie odpowiednim pokarmem zarówno dla kociaka, jak i dla kota dorosłego. Większość właścicieli decyduje się na mieszany model żywienia i podaje chrupki oraz jedną – dwie „przekąski” w postaci karmy mokrej lub podgotowanego mięsa.

Karmę podajemy w ilości zalecanej przez producenta w tabeli na opakowaniu, kociętom mało ruchliwym powinniśmy oczywiście podawać troszeczkę mniej pokarmu. Najlepiej na podstawie obserwacji naszego kotka oraz kontroli masy ciała wybrać odpowiednią dla niego dawkę karmy. Ze względu na dużą aktywność kociaków i ich niedojrzały układ trawienny wiele osób jest zdania, że powinniśmy pozostawiać im wolny dostęp do miseczki z suchą karmą, nasz kotek będzie wówczas jadł odmierzoną przez nas ilość karmy w czasie wielu małych posiłków w ciągu całego dnia i nocy. Dawkę dobową możemy również podzielić na kilka mniejszych porcji i podawać mruczkowi pod kontrolą, co może zapobiegać przejadaniu się u małych łakomczuszków; taka metoda jest też konieczna, gdy mamy w domu kilka zwierzaków jedzących różne rodzaje pożywienia. Karmy mokrej nie możemy natomiast zostawić na cały dzień w miseczce kota, szybko bowiem obsycha i staje się nieświeża. Niezjedzone resztki musimy wyrzucić lub schować do lodówki.

Pokarmy mokre powinniśmy podawać po ogrzaniu do temperatury pokojowej. Otwarte karmy możemy przechowywać w lodówce, musimy jednak pamiętać, żeby karmy z metalowych puszek przełożyć na talerzyk lub do miseczki, przechowywanie w metalowej puszce jest niewskazane. Część kotów niestety je wyłącznie świeżo otwarte karmy, dlatego musimy zobaczyć, czy nasz mruczek zaakceptuje pokarm przechowywany w lodówce.

Karmę „kitten” powinniśmy kotkowi podawać do 12 miesiąca życia, wyjątkiem są rasy duże i rosnące wolniej, np. Maine Coon, tutaj okres ten może się wydłużyć o kilka miesięcy. Wiele kotów jest kastrowanych i sterylizowanych przed ukończeniem roku, powstaje wówczas problem, czy podawać im ciągle pokarm dla kociąt, czy też już karmę dla kotów dorosłych. Ze względu na wysoką kaloryczność karm typu „kitten” i skłonność części kotów po zabiegu kastracji do tycia często bezpieczniej jest zdecydować się na to drugie rozwiązanie.

Dużym błędem popełnianym przez właścicieli jest podawane dobrej jakości pokarmu tylko młodym zwierzakom, a przecież dorosły kot także powinien dostawać wysokiej jakości posiłki, nasz ukochany mruczek niewątpliwie na to zasługuje. Więcej o żywieniu kotów dorosłych, kotów ze skłonnością do nadwagi oraz kotów kastrowanych i sterylizowanych możesz przeczytać w naszych artykułach.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny