Poradnik hodowcy

17.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Jeżeli jesteśmy zapalonymi „kociarzami” lub „psiarzami” nietrudno nam wybrać które zwierze chcemy. Od dawna psy i koty wzbudzają skrajne emocje u człowieka, bez problemu możemy znaleźć zarówno zagorzałych zwolenników kotów, jak i zagorzałych zwolenników psów. Kiedy jednak zastanawiamy się jakiego pupila wybrać kota czy psa, warto o jednym i drugim zdobyć nieco informacji.

O problemach wychowawczych napisano już niejedną książkę. Zarówno psy, jak i koty mogą je sprawiać. Bardzo ważne abyś był na to przygotowany – wielu ludzi po zetknięciu się z pierwszymi problemami oddaje zwierzaka. Jest to najgorsze, co możesz zrobić.

Ogólnie można powiedzieć, że psy potrzebują lidera. Jeśli jasno określisz „kto tu rządzi” istnieje duża szansa, że pies nie będzie sprawiał wielu kłopotów. Pamiętaj jednak, że nie każdy to potrafi; czasami trzeba być dla psa twardym (oczywiście w pozytywnym, wychowawczym sensie) a przede wszystkim konsekwentnym. Jeśli pies nie będzie miał narzuconej hierarchii w stadzie może zacząć sprawiać wiele problemów, np. nadmierne szczekanie, agresja, brak posłuszeństwa. W przypadku młodych psów problemem może być gryzienie różnych przedmiotów domowych oraz konieczność nauczenia malucha załatwiania się poza domem.

Kot natomiast jest zwierzęciem, które generalnie sprawia mniej problemów, jeśli chodzi o wychowanie. Przede wszystkim nie ma tutaj potrzeby tresury, a większość mruczków bardzo szybko uczy się, gdzie stoi ich kuweta. Żeby jednak nie było zbyt optymistycznie, koty znacznie trudniej nakłonić do robienia czegoś na co nie mają ochoty. Przykładowo oduczając kota od chodzenia po blacie możesz osiągnąć rezultat połowicznie – kot nauczy się, że ludzie nie lubią, gdy chodzi po blatach więc nie będzie robił tego przy nich. Pamiętaj, że kot jest znacznie większym indywidualistą niż większość psów.

Dla niektórych osób większym problemem może być kocie drapanie. Kot musi drapać i nie można mu tego zabronić, można natomiast ukierunkować tę czynność na przedmioty specjalnie do drapania przeznaczone. Większość kotów bardzo szybko uczy się, że do drapania jest przeznaczony drapak, inne niestety wybierają meble. Oczywiście większość kotów da się oduczyć tego przykrego nawyku, ale jeśli trafi Ci się „mały drapacz” to straty będą nieuniknione. Warto więc zawczasu dowiedzieć się jak warunkować kota, aby nie drapał mebli. Drugim problemem, który często wiązany jest z zachowaniem, jest zdarzające się niektórym kotom załatwianie poza kuwetą. W przypadku tego problemu należy być bardzo ostrożnym, większość kotów nie załatwia się na dywanie "ze złośliwości", ale dlatego, że mają np. zapalenie pęcherza. Kota, który zaczął załatwiać się poza kuwetą, trzeba koniecznie przebadać (mocz, krew), należy też zadbać o nienaganną czystość kociej toalety oraz poświęcić mu więcej uwagi, najczęściej problem pojawia się bowiem w związku z brudną kuwetą, nieodpowiednim żwirkiem, problemem medycznym lub np. nudą.

Czystość dla wielu osób jest dość istotnym sprawą i często stawia się ją wysoko w hierarchii obaw przed wzięciem zwierzaka. Niestety nie ma tutaj idealnej recepty, zwierzętom wypada sierść - tego nie zdołamy unikać, możemy natomiast postarać się ograniczać.

Pies ze spacerów wraca z sporą ilością kurzu i brudu w futrze. Oczywiście sytuację poprawia oczyszczenie psa po każdym spacerze, ale nie rozwiąże to problemu w stu procentach.

Drugim problemem może być zapach. Zwłaszcza duże rasy psów pachną dość intensywnie (pewnie psy to samo myślą o nas). Oczywiście zadbany pies, zdrowy i jedzący odpowiedni dla siebie pokarm, będzie wydzielał znacznie mniej zapachów.

Trzeci problem to gubienie sierści. Musisz być przygotowany na częstsze odkurzanie domu czy usuwanie sierści z ubrań. Nie jest to z reguły strasznie uciążliwe, ale warto o tym pamiętać.

Przejdźmy teraz od kotów.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny