Poradnik hodowcy

21.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Pasteroloza zwana inaczej cholerą drobiu jest wywoływana przez bakterie kształtu pałeczkowatego. Cholera drobiu jak sama nazwa wskazuje dotyka również inne ptaki domowe jak kury, kaczki, gołębie, papugi i inne.

Wyróżnia się trzy odmiany cholery:
•    Postać nad ostra
•    Postać ostra
•    Postać chroniczna

Każda postać cholery objawia się nieco inaczej i należy ją odróżniać z chorobami o podobnych objawach. Pałeczki cholery wywołują krwotoczne zapalenie narządów wewnętrznych oraz błon śluzowych. Gołębie najczęściej zarażają się przez bezpośredni kontakt z ptakami chorymi. Bakterie przenoszone są również przez muchy, komary oraz owady kujące. Mniej często, lecz również choroba przenoszona jest przez brudną karmę, wodę i przedmioty gołębnika. Uszkodzenie mechaniczne skóry ptaka sprzyja zakażeniu. Okres inkubacji trwa w zależności od warunków od 12 do 48 godzin.

Choroba trwa bardzo krótko zwykle nie przekracza kilku, kilkunastu godzin. Po tym czasie następuję padnięcie ptaka. Objawia się bardzo szybkim traceniem apetytu po czym następują drgawki i padnięcie. Hodowca w takim stanie rzeczy nie ma możliwości zareagować, aby wyleczyć ptaka.

Postać ta, trwa nieco dłużej od w/w i daje możliwość reakcji hodowcy, aby wyciągnąć ptaka z tego stanu. Charakterystyczne objawy to: chwiejne chodzenie, przyśpieszone oddychanie, silne pragnienie, wymioty, drgawki, osłabienie oraz chudnięcie. Po kilku dnia, gdy choroba jest nieleczona ptak zdycha.

W tym przypadku mamy do czynienia z postacią, która trwa kilka, kilkanaście tygodni, a objawy podobne są do salmonellozy, ornitozy, a mniej doświadczeni koledzy mogą pomylić tą postać z pospolitym katarem. Wydalany jest rzadki cuchnący kałomocz, czerwony kałomocz, wyciek z nosa i oczu. Samice znoszą jaja o skorupkach zniekształconych ( wybroczyny, zmieniony kolor żółtka).

Leczenie - dobre efekty dają antybiotyki oparte na tetracylinach. Stosowanie sulfonamidów również daje dobre skutki. Są środki, które łączą obie te grupy w sobie i takie rozwiązanie wydaje mi się najbardziej trafione.

Zapobieganie - stosuję się szczepionki wyprodukowane z tego szczepu bakterii, które wywołują odporność na chorobę. Szczepionki nie są popularne, gdyż choroba i taka nie jest. Występuję bardzo rzadko, więc tylko drobny % z nas zna szczepionki na cholerę dla ptaków.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny