Poradnik hodowcy

21.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Najbardziej znaną chorobą bakteryjną naszych gołębi to, Salmonelloza. Pomimo, że ptaki tak jak ludzie wykazują naturalną odporność na bakterie, znaczne osłabienie organizmu jak i natężenie bakteryjne powoduje zapadanie gołębi na tą chorobę. Gorączka jest pierwszym objawem systemu immunologicznego, który zaczyna wytwarzać przeciwciała.

Salmonelloza objawia się w ośmiu postaciach, w tym sześciu podstawowych:
•    Średnio ostra
•    Jelitowa
•     Stawowa
•     Wielonarządowa
•     Nerwowa
•     Mieszana
•    Postać ostra
•    Przewlekła

Postać średnio ostra - zapadają na nią przeważnie młode. Ptaki chudną, pióra tracą połysk, a po dwóch tygodniach następuje padnięcie, bardzo rzadko wyleczenie.

Postać jelitowa - kałomocz jest wydalany bardzo często i obficie. Jego konsystencja to często niestrawione papkowate części pokarmu. Bakterie doskonale czują się w takiej miazdze pokarmowej i rozwijają się tam bardzo szybko uszkadzając ścianki jelita, utrudniając wchłanianie składników pokarmowych. Ptak zaczyna słabnąć i odczuwać brak składników pokarmowych mimo prawidłowego żywienia. Organizm zaczyna pobierać rezerwy ciała: cukry, tłuszcze, białka mięśni, a na końcu narządów. Ptak jest maksymalnie wychudzony. Postać jelitowa przechodzi często w inne postacie salmonellozy.

Postać stawowa - choroba objawia się obrzmieniem stawów, zwisaniem skrzydeł i/lub niedowładem nóg. Po krótkim czasie na obrzmiałych stawach pojawiają się nieopierzony guzy, w których powstaje stan zapalny i zbiera się ciecz podobna do ropy. Ptaki w tej sytuacji ograniczają latanie ze względu na stany zapalne i bolesne guzy.

Guzy mogą występować niezależnie od siebie na skrzydłach lub na nogach. Mogą też występować równocześnie na wszystkich kończynach. Ptaki po przejściu stawowej salmonellozy mają zwykle słabszą kondycję lub trwałe uszkodzenia narządów ruchu.

Postać narządowa - choroba może występować w wielu lub jednym narządzie naraz; wątroba, nerki, śledziona, serce, mięśnie, wole, gruczoły oraz narządach.

rozrodczych. Może wystąpić ropny obrzęk spojówek co spowoduje częściową lub całkowitą ślepotę ptaka. W narządach zaatakowanych bakteriami tworzą się wrzodopodobne guzki. W przypadku, gdy dorosłe karmią młode papką choroba może zatrzymać wydzielanie papki i doprowadzić do obrzęknięcia wola, a w skrajnych przypadkach zaduszenia ptaka.

Postać nerwowa - jak sama nazwa wskazuje bakteria atakuje układ nerwowy; mózg oraz rdzeń kręgowy. Uciskając w mózgu i rdzeniu kręgowym tkanki skutkuje to porażeniem ptaka. Objawy podobne są do paramyksowirozy (kręćka), zaburzenia równowagi, przekręcanie głowy, nieskoordynowane ruchy. Nerwowa postać salmonellozy wg wielu badaczy jest nieuleczalna, a jeśli znikną objawy gołąb nie nadaje się tak do lotów jak i do rozpłodu.

Postać mieszana - występuje kilka postaci chorobowych jednocześnie. Najbardziej miarodajnym źródłem wykrycia choroby jest badanie bakteriologiczne kałomoczu chorych oraz podejrzanych ptaków oraz zmiany anatopatologiczne w narządach wewnętrznych. Zmiany anatopatologiczne można wykryć wyłącznie na padłych ptakach. Takie zmiany mogą wystąpić na: wątrobie, śledzionie, nerkach (powiększenie oraz zmiana koloru), jelitach, włókniste zmiany w stawach oraz martwicowe zmiany płuc.

Podstawą zapobiegania są szczepionki, które posiadają kilka podstawowych szczepów salmonellozy i na nie uodparniają. Szczepionki te nie uodparniają w 100% gdyż istnieje bardzo wiele stereotypów salmonelli i w każdym stadzie salmonella może ewoluować w odmienny szczep, na który nie ma szczepionki. Chore ptaki należy odizolować, aby nie zarażały innych. Wielu hodowców poleca usuwanie wybitnie słabych ptaków. Mimo iż te były szczepione i nadal chorują to należy je usuwać, a bynajmniej nie przeznaczać do rozpłodu bo osłabimy stado rozmnażając słabe osobniki.

Dobrym środkiem odkażającym jest Virkon, Lizol, ogień oraz wszelkie rzeczy działające na bakterie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny