Rasy kotów

24.11.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Rasy kotów

Si-Swat, czyli „szczęśliwy los”. Tak był nazywany w swojej ojczyźnie korat, kot piękny i łagodny, po którym nie można się spodziewać przykrych niespodzianek.

Historia rasy

Podobno już w tajskich rękopisach z XIV i XV wieku pojawiają się pierwsze wzmianki na temat koratów. Kot pochodzi z Tajlandii, gdzie traktowany jest jako symbol pomyślności i szczęścia. Uważa się że są one krzyżówką kotów syjamskich z niebieskimi krótkowłosymi. Kot rasy korat przez długi okres czasu nie cieszył się zainteresowaniem. W Wielkiej Brytanii zjawił się w wieku XIX, a wystawach zaczął gościć dopiero pod koniec lat 70-tych ubiegłego stulecia. Zwolenników rasy było mało, dlatego nie spotkało jej „krzyżowanie na oślep”. W konsekwencji ominął rasę problem wad genetycznych występujących i innych ras. Obecnie rasa jest bardziej popularna w USA niż w Europie.

Wygląd

Korat jest kotem o muskularnej posturze, ale smukłej. Grzbiet wypukły podobnie jak u syjamów. Kończyny są zakończone owalnymi łapami. Ogon u nasady szerszy, proporcjonalnie do reszty ciała średniej długości, zaokrąglony na końcu.

Głowa jest okrągła, z wypukłym czołem, silnie zaznaczonymi policzkami i silną brodą. Oczy, najczęściej koloru zielonego lub bursztynowego są szeroko rozstawione podobnie jak uszy. Te ostatnie wysoko osadzone, szersze u nasady, zakończone zaokrąglonymi wierzchołkami. Wewnątrz uszu powinny być kępki włosów, ale niezbyt gęste. Futro koratów jest miękkie, delikatne w dotyku, krótkie lub średniej długości. Futro jest koloru srebrzystego, srebrzysto niebieski, przy czym nie koniecznie taki odcień musi być na kończynach. Wzorzec powinien błyszczeć, mienić się w czasie ruchu. Lusterko nosa oraz opuszki łap mogą mieć pojedyncze błyszczące włosy.

Temperament

Koraty cenione są głównie ze względu na spokój i towarzyskość. Bardzo dobrze zachowały się reakcje instynktowne. Szczególnie wykształcone są instynkty rodzicielskie. Kocury często zawzięcie bronią rodziny i opiekują się nią. Potrafią bronić pazurami i zębami w razie potrzeby.

Pielęgnacja

Poza podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi takimi jak czyszczenie uszu, przycinanie pazurów, należy pamiętać o profilaktyce chorób, czyli o szczepieniach i odrobaczaniu. Niektóre źródła podają, że koty te są bardziej wrażliwe na antybiotyki i leki.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.0 (1 głosów)

Poprzedni
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu