Pielęgnacje kota

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Wiele osób decyduje się właśnie na posiadanie kota ze względu na warunki mieszkaniowe bądź brak czasu. Takie przesłanki mogą okazać się niezwykle błędne. Kot nie jest zwierzęciem, które można zamknąć w domu na kilkanaście godzin, a po powrocie z pracy dać mu jedynie jeść i wyczyścić kuwetę. Takie postępowanie może zaowocować wieloma problemami.

Dlaczego kot?

Przed podjęciem decyzji o posiadaniu mruczusia musimy zastanowić się czy takie zwierzę będzie dla nas odpowiednie i czy będziemy w stanie poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi. Często zdarza się tak, że zostajemy niejako przez przypadek właścicielami przygarniętego zwierzaka, które potrzebowało schronienia i pomocy. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to duża odpowiedzialność i obowiązek.

Gdy nasz wybór padnie na kociaka trzeba uzmysłowić sobie, iż to że nie musi załatwiać on swoich potrzeb fizjologicznych na świeżym powietrzu nie czyni z niego zwierzęcia, które może być zamknięte w domu i pozostawione same sobie. A niestety często tak się dzieje.

Jeśli jednak nasz wybór podyktowany jest nie tylko brakiem wolnego czasu to mamy zadatki na bardzo dobrego właściciela kota. Świadomy wybór przyszłego pupila jest podstawą do zgodnego funkcjonowania pod jednym dachem.

Ile czasu poświęcić kotu?

Kot wbrew pozorom wymaga dużo uwagi i czasu. Wasze stosunki nie powinny ograniczać się jedynie do posiłków i czynności higienicznych bądź pielęgnacyjnych. Zwierzaki uwielbiają się bawić, poprzez takie działania zacieśniasz więź ze swoim pupilem. Czworonogi, którym poświęca się więcej czasu są bardziej przywiązane i ufne w stosunku do właściciela.

Domowe tygrysy większość czasu przesypiają lub spędzają na pielęgnacji sierści. Natomiast na zabawę nie musisz im poświęcić więcej czasu jak około kilkudziesięciu minut dziennie. Poza tym oprócz pogoni za myszka, wędką czy piłeczką możesz po prostu pobyć ze swoim kotem. Może on posiedzieć ci na kolanach kiedy czytasz książkę lub oglądasz TV. Czasem wystarczy że zwierzak położy się koło ciebie. Dobrym rozwiązaniem jest nauczenie kota wychodzenia na dwór na smyczy, wbrew pozorom nie jest to niemożliwe. Zwierzęta bardzo to lubią . Jednak takie wspólne przechadzki wiążą się oczywiście z większym nakładem czasu. Nauka chodzenia na smyczy nie przyjdzie „sama” z dnia na dzień.

Sprawa wygląda inaczej jeśli masz do czynienia z kociątkiem. Takie maluchy to istne wulkany energii. Oczywiście czas jaki musisz spędzić z nim jest dłuższy, tu dodatkowym kłopotem stają się częste karmienia i masowanie brzuszka po posiłku. Małe zwierzę wymaga więcej uwagi, przede wszystkim ze względu na to że należy je wychować i pokazać w jaki sposób ma funkcjonować z nami w domu.

Koty pozostawione „same sobie”

Zwierzęta którymi nikt się nie zajmuje, to znaczy nie poświęca im wystarczającej ilości czasu muszą w jakiś sposób spożytkować nadmiar energii. Najczęściej przejawia się to poniszczonymi sprzętami domowymi. Takie koty są nieufne w stosunku do ludzi, ciężko jest cokolwiek z nimi zrobić. Ogromnym problemem stają się tak prozaiczne czynności jak przycięcie pazurów czy wyczesanie sierści. Właściciel nie może opanować swojego podopiecznego. To rodzi frustrację i niepotrzebne nerwy.

Takich sytuacji można uniknąć wykazując trochę chęci i dobrej woli. Jeśli w odpowiedni sposób zajmiemy się naszym pupilem możemy być pewni, że przyniesie nam to jedynie same korzyści. Pamiętajmy – nasz zwierzak świadczy o nas. Jeśli zwierzę sprawia problemy, to pretensje powinniśmy mieć najpierw do siebie, a dopiero potem do niego. Od pupila możesz oczekiwać jedynie tego co sam mu zaoferowałeś.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu