Pielęgnacje kota

06.08.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota

Wielu właścicieli zwierząt staje przed dylematem, jaką karmę wybrać, by była najlepsza dla ich pupila. Wybór jest ogromny. O wyborze tej jednej decyduje wiele czynników takich jak, cena, estetyczne oraz ładne opakowania, przyzwyczajenia czy sugestia hodowców lub lekarza weterynarii.

Większość dostępnych na rynku karm dla psów, nie wliczając specjalnych diet, są to karmy kompletne. Karmy te charakteryzują się tym, że mają zbilansowany skład tj. odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczy, mikro i makroelementów. Różnice będą pojawiać się w jakości surowców użytych do ich produkcji. Spotyka się jednak dwa główne rodzaje takich posiłków. Występują w formie suchej tzw. sucha karma oraz w mokrej czyli dobrze znane puszki czy saszetki. Wybór jednej z tych postaci uzależnia się od kilku czynników.

Aspekt ekonomiczny

Gotowe karmy w postaci konserw są droższe od odpowiednika w formie karmy suchej. Karmy mokre zawierają ponadto mniej białka i innych składników na 100 g produktu, więc by dostarczyć psu odpowiednią ilość tych składników, musi on zjeść więcej tej karmy. Należy o tym pamiętać chcąc mieszać karmę suchą z mokrą. Należy tak dobrać proporcje tych karm, aby dostarczyć zwierzęciu pożądaną ilość składników. W praktyce redukując o połowę ilość karmy suchej należy domieszać proporcjonalnie więcej karmy mokrej.

Aspekt zdrowotny

Obie karmy są to zbilansowane posiłki, dostarczające zwierzęciu wszystkich potrzebnych składników żywieniowych. Należy jednak obserwować jak nasz pies znosi dany pokarm. W wielu przypadkach przy żywieniu karmami z puszek dochodzi do rozwolnień u psów. Taki objaw nie musi od razu eliminować karmy mokrej z diety, szczególnie gdy zwierzę chętniej je karmę w postaci konserwy. Musi on natomiast sygnalizować konieczność zmiany nawyków żywieniowych. Z opinii wielu właścicieli wynika, że najlepsze efekty przynosi podawanie psu mokrej karmy do dwóch razy w tygodniu.

Która z tych form jest lepsza?

Najprościej można odpowiedzieć, że wszystko zależy od indywidualnych upodobań psów jak i ich właścicieli. Na pewno należy zwrócić uwagę na informacje producenta odnośnie składu. Czym bogatszy skład i większa procentowa zawartość dobrych składników tym karma jest lepsza. W karmach puszkowych poza mięsem, więcej niż w karmie suchej znajdziemy podrobów oraz tzw. galarety. Ona sama w sobie może nie mieć znaczenia żywieniowego. Jeżeli pies dobrze toleruje dany typ karmy, nie ma potrzeby zmiany takiego żywienia. Jeśli natomiast zauważalne są braki żywieniowe objawiające się pogorszeniem okrywy włosowej czy problemy z przewodem pokarmowym, rozważyć należy wtedy zmianę karmy, bądź suplementację preparatami odżywczymi.

Reasumując, wybór odpowiedniej formy pokarmu dla naszego zwierzęcia, musi być podparty informacjami na temat danego produktu oraz tym jak daną karmę przyjmuję nasz pies. Wybór pokarmu dla zwierząt jest ogromny, a my decydując się na żywienie psa karmą gotową możemy dowolnie eksperymentować w celu doboru tej najlepszej karmy. Pamiętajmy jednak, że przy jakichkolwiek zmianach żywieniowych należy zachować ostrożność.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu