Pielęgnacje kota

26.10.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota

Decydując się na zwierzę kota czy psa, nie można założyć, że przez całe życie nie będzie ono potrzebowało pomocy lekarza. Owszem, oby takich wizyt było jak najmniej, ale będą się one zdarzać chociażby przy okazji okresowych szczepień czy odrobaczeń. Dobrze jest wiedzieć, jak przygotować się na ewentualne wizyty.

Transport kota do lecznicy

Niektórzy mogą uznać, że na dobrą sprawę kota można zanieść do lecznicy na rękach. Owszem, jest w tym sporo prawdy. Ale załóżmy, że kot się zestresuje czy to po drodze czy w samym gabinecie obecnością innych zwierząt, w tym psa. Może się wówczas poważnie wystraszyć i uciec albo poważnie okaleczyć właściciela. Dlatego dobrze, jeśli właściciela posiada odpowiedni transporter dla kota. Nie może to być pudełko z miękkiego kartonu czy reklamówka. Najlepiej, jeśli transporter wykonany jest z twardego tworzywa, zwłaszcza plastiku, przystosowany do wielkości zwierzęcia. Należy wziąć pod uwagę, że w czasie sytuacji stresowych, zwierzę może załatwić potrzeby fizjologiczne wewnątrz transportera. Można więc wyłożyć dno np. papierowymi ręcznikami. Jeśli kot pozbawiony jest okrywy włosowej, a temperatura jest niska, pamiętać należy o okryciu transportera kocem lub specjalnym pokrowcem chroniącym przed utratą ciepła. Samo wkładanie kota do transportera nie powinno odbywać się w atmosferze nerwowej i gwałtownej, żeby potem wizyty u weterynarza nie kojarzyły się z agresywnym „pakowaniem” do pudełka.

Aby kot nie kojarzył transportera tylko z wizytą u weterynarza można oswajać go i przyzwyczajać do tego pojemnika. Dobrym rozwiązaniem jest wrzucanie do niego smakołyków, częste zabieranie kota do samochodu i choćby do znajomych, jeśli nie mają nic przeciwko. Kot oswoi się z „podróżami” i łatwiej będzie go namówić do korzystania z transportera.

Zanim wyjdziemy

Jeśli zwierzę jest chore, stanowi to zawsze sytuację stresową dla właściciela. Zdarza się, że w gabinecie jest on tak przejęty, że zapomina, o co miał zapytać. Warto zanotować sobie na kartce pytania, jakie chcielibyśmy zadać lekarzowi lub jakie zabiegi pielęgnacyjne czy profilaktyczne mają być wykonane. Pamiętajmy także o książeczce zdrowia kota. Wprawdzie koty nie powinny być zbyt długo głodzone, ale jeśli planujemy wizytę w gabinecie weterynaryjnym, dobrze jest ograniczyć jedzenie na kilka godzin przed wizytą, podając tylko wodę. W razie badań, ułatwi to właściwą diagnozę. Starajmy się też sami zachować spokój w razie jakiegoś nagłego wypadku, gdyż nasz niepokój stresuje również kota.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu