Pielęgnacje kota

fot. sxc.hu

16.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Szczęście jest pojęciem dość subiektywnym i właściwie nie da się go jasno zdefiniować. A szczególnie, jeśli dotyczy ono zwierząt. Na to pytanie sami musimy sobie odpowiedzieć. Jeśli nasz pupil dobrze czuje się w domu i nie dolegają mu żadne choroby, ma możliwość swobodnej zabawy oraz realizowania swoich potrzeb, to zapewne możemy go uznać za szczęśliwego kota.

Jak kot zachowuje się w domu?

Zachowanie się zwierzęcia w domu bardzo dużo mówi o tym jak ono czuje się mieszkając z nami. Jeśli zwierzak chętnie z nami przebywa, cieszy się z naszego powrotu to możemy stwierdzić, że jest w pełni zrelaksowany w naszym towarzystwie. Koty płochliwe i bojaźliwe nie zachowują się w taki sposób. Towarzyszy im ciągły stres i niepokój. Takiego osobnika nie możemy uznać za szczęśliwego, ponieważ nie ma on możliwości odprężenia. Nie pozwala mu na to paraliżujący go strach, który może mieć szereg przyczyn. Warto poszukać sedna problemu i zastanowić się nad tym co zmienić, aby ośmielić naszego kota i dodać mu więcej pewności siebie.

Zabawa i długi sen

Koty uwielbiają spać, większą część dnia spędzają właśnie na tym zajęciu. Jednak nie oznacza to, że nie robią nic poza tym. Są to zwierzęta uwielbiające zabawę. Długie gonitwy za piłeczką bądź myszką oraz wspinanie się po drapaku to jest to, co sprawia im największą radość. Aby zwierzę w pełni mogło realizować swoje potrzeby behawioralne konieczne jest zapewnienie mu niezbędnych sprzętów, zabawek, drapaków oraz legowiska w cichym i spokojnym miejscu. Możliwość zabawy i odprężający wypoczynek, najlepiej na parapecie w gorących promieniach słonecznych, zapewnią mu naprawdę szczęśliwe życie.

Właściwa pielęgnacja

Zadbany kot, który jest często czesany i szczotkowany nie ma problemów z okrywą włosową ani skórą. U takiego kota raczej nie występują żadne dolegliwości wynikające z zakłaczenia. Do rzadkości należą także zapalenia skórne czy inwazje pasożytów zewnętrznych. Szczególnie dotyczy to zwierząt narażonych na problemy z uwagi na posiadanie długiej sierści, bądź jej braku. Takie osobniki często mogą właściwie funkcjonować jedynie dzięki pomocy właściciela. Czystość i właściwa higiena zwierzęcia to podstawa do utrzymania jego stanu zdrowia.

Podczas czesania możemy także miło spędzić czas ze swoim pupilem. Dostarczy to nie tylko jemu, ale przede wszystkim nam radości ze wspólnie spędzonego czasu.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu