Opieka i wychowanie kota

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Na rozwój kota, a także kształtowanie się jego zachowań w późniejszym wieku ma wpływ szereg czynników. Są to głównie sytuacje, które silnie oddziałują na psychikę zwierzęcia. Niestety są to w głównej mierze doświadczenia negatywne. Niemniej jednak warto wiedzieć co może spowodować lęk czy agresję pupila, aby móc zapobiec takim zdarzeniom.

Wczesne doświadczenia

Jeżeli w okresie socjalizacyjnym zwierzę nie będzie miało możliwości kontaktu z człowiekiem to niestety w przyszłości może okazać się że niestety taki kot nie będzie zbyt chętnie chciał przebywać w towarzystwie ludzi. Okres ten trwa mniej więcej od 3 do 12 tygodnia życia pupila. W tym czasie zwierzę uczy się reagować na poszczególne zdarzenie i bodźce. Wtedy dobrze jest takie małe kocięta brać na ręce, mówić do nich i bawić się z nimi. Takie działanie pozwoli przyzwyczaić się kociętom do głosu, zapachu i obecności człowieka. Osobniki, które są wychowywane bez matki są z reguły bojaźliwe i nie czują się pewnie. Czasami mogą też przejawiać zachowania agresywne w stosunku do ludzi i innych zwierząt.

Okres dojrzewania i wpływ hormonów

Obecnie rzadko spotyka się niekastrowane kocury i kotki i nie można obserwować tak ogromnej zmiany w zachowaniu się zwierząt w czasie osiągnięcia dojrzałości płciowej. Najbardziej wyrażone jest to w przypadku samców. Uwidaczniają się przede wszystkim ich mocne zachowanie terytorialne. Zaczyna się znaczenie środowiska. Ich mocz przyjmuje niestety bardzo mocny i intensywny zapach. Samce często walczą ze sobą. Zadrapania, pogryzienia i rożnego rodzaju infekcje to właśnie ślady po takich bijatykach. Jest to głównie domeną niekastrowanych, wychodzących kocurów. U zwierząt poddanych zabiegowi sterylizacji bardzo rzadko występują tego typu zachowania. Z reguły ta operacja kończy problemy związane z terytorialnym zachowaniem kotów.

W przypadku samic zmiana zachowania nie jest tak widoczna. Oczywiście wyłączając okresy rui. Są one niestety bardzo uciążliwe dla właścicieli. Kotki zachowują się wtedy w bardzo specyficzny sposób, tarzają się po ziemi i głośno miauczą. Nawet można powiedzieć, że wręcz zawodzą. Z reguły jeden taki koncert wystarczy, aby właściciel zdecydował się na przeprowadzenie zabiegu usunięcia narządów płciowych.

Mocne doświadczenia

Wiele jest takich rzeczy, których zwierzęta się boją. Jest to na przykład odgłos grzmotu podczas burzy czy lęk przed wychodzeniem na zewnątrz. Czasami także samo wejście do transportera wywołuje w pupilu paniczny strach, który objawia się głośnym miauczeniem. Może się nawet zdarzyć tak, że kot nas podrapie czy ugryzie. Takie zachowania wynikają z lęku przed czymś. Określone sytuacje bądź przedmioty kojarzą się zwierzęciu z czymś nieprzyjemnym i to powoduje w nim lęk. Na przykład lęk przed transporterem wynika na pewno z faktu, że kot podróżuje w nim wyłącznie do gabinetu weterynaryjnego. Podczas wizyty najczęściej ma aplikowane jakieś leki bądź szczepionki w różnych postaciach. Kot łączy te dwie sytuacje razem, kojarzy włożenie do kontenerka z podawaniem na przykład zastrzyku, czyli sprawianiem mu bólu.

Podobnie ma się sytuacja ze stosunkiem kotów do psów. Jeśli jakiś kot był kiedyś zaatakowany przez psa to będzie się bał nawet najłagodniejszego czworonoga. Mocne doświadczenia którym towarzyszy lęk czy ból są przez zwierzęta bardzo szybko zapamiętywane. Na przykład kiedy pojawi się w zasięgu wzroku kota jakiś pies ten bez namysłu będzie chciał uciec przed nim. Tak samo kiedy zobaczy transporter to zapewne schowa się pod szafę chcąc uniknąć wizyty w lecznicy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu