Opieka i wychowanie kota

07.07.2011
autor:  Adriana Orzeł
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Chcemy, aby nasz kot wyglądał i czuł się zdrowo, miał lśniącą sierść, był energiczny i pełen życia. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na kondycję fizyczną naszego pupila jest właściwe żywienie. Zdarza się, że to, co nam wydaje się najlepsze dla kota, w rzeczywistości okazuje się być bardzo szkodliwe dla zdrowia zwierzaka. Dlatego tak ważne jest abyśmy posiadali odpowiednią wiedzę na ten temat.

Niezbędne składniki pożywienia

Pożywienie kota musi być urozmaicone i dostatecznie obfite. Nieodpowiedni dobór składników lub zła ilość pokarmu może powodować obniżenie odporności na choroby oraz skrócenie żywotności. U młodych kotów możliwe jest zahamowanie lub zakłócenie rozwoju.

Organizm kota przystosowany jest do przyjmowania i trawienia produktów pochodzenia zwierzęcego. Pożywienie powinno zawierać w 2/3 mięso i ryby, natomiast w 1/3 produkty mączne i warzywa. Ważnym jest, aby kot otrzymywał odpowiednią porcję białka, którego źródłem jest właśnie mięso. Najbardziej wartościowe jest mięso surowe, musi być jednak świeże i nie tłuste, ponieważ tłuszcz nie sprzyja trawieniu. Należy wybierać wołowinę, baraninę oraz mięso królicze (w tym wypadku tylko gotowane, gdyż może zawierać pasożyty). Cielęcina i wieprzowina nie są wskazane, gdyż wywołują rozstrój żołądka.

Na szczególną uwagę zasługują ryby. Mają one znaczący wpływ na rozwój oraz wygląd naszego pupila. Koty chętnie jedzą zarówno ryby morskie jak i słodkowodne. Chociaż ryby są bardzo zdrowe i pożywne to nie należy przesadzać z ich ilością, ze względu na występowanie w nich tiaminazy, enzymu rozkładającego w organizmie kota witaminy z grupy B.

A co z mlekiem? Mleko to najbardziej tradycyjny koci pokarm, nie jest ono jednak produktem wystarczającym do zaspokojenia potrzeb żywieniowych. Mleko można podawać słodkie lub całkiem kwaśne, należy uważać na nadkwaszone, ponieważ może powodować biegunkę. Szczególne znaczenie mleko odgrywa w żywieniu samic w ciąży i podczas karmienia. Mleko powinno być również pierwszym pokarmem dla młodych kotków.

Żywienie młodych i starszych kotów

Młode koty jedzą częściej. Powinny być karmione trzy razy dziennie. W miarę dorastania likwidujemy jeden posiłek. Przeciętnie kot powinien zjeść w ciągu dnia od 125g do 250g karmy. Oczywiście ilość podawanego pokarmu zależy od wielu czynników. Oprócz wieku kota, jest to pora roku, płeć, waga, stan fizyczny (ciąża).

Oprócz kociego menu bardzo ważną rolę w żywieniu odgrywają też inne czynniki, jak na przykład miejsce posiłku. Kot powinien być karmiony zawsze w tym samym miejscu i z tej samem miski. Oczywiście miska musi być myta przed każdym posiłkiem, poza tym warto co jakiś czas odkażać ją przez wygotowanie. Również pora karmienia powinna być stale ta sama. Przez cały czas trzeba zapewniać kotu także dostęp do wody.

Gotowe karmy

Samodzielne przygotowanie pełnowartościowego posiłku dla kota czasem może sprawić kłopot. Nie zawsze dysponujemy wszystkimi składnikami, które powinny znaleźć się w kociej misce. Na szczęście, obecnie na rynku mamy duży wybór gotowych karm dla zwierząt. Jak jednak wybrać najlepszą, najbardziej odpowiadającą potrzebom naszego pupila?

Przede wszystkim nie powinniśmy sugerować się wyłącznie ceną i korzystać z tanich karm dostępnych w supermarketach. W pierwszej kolejności przeczytajmy etykietę i zwróćmy uwagę na zawartość mięsa w karmie. Jak już wcześniej mówiliśmy kot to zwierzę mięsożerne dlatego jego posiłek powinien w większości składać się z mięsa. Dobrze, jeżeli karma zawiera również warzywa i owoce a także minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania kota. Powinno się unikać karm zawierających mięso nieznanego pochodzenia (niesprecyzowany gatunek mięsa). Podobnie jak dla nas, dla kotów również szkodliwe są wszelkie sztuczne barwniki i konserwanty, dlatego dla naszego zwierzaka szukamy pokarmu możliwie najbardziej naturalnego.

Pamiętajmy, że głównie od nas zależy czym żywi się nasze zwierzę a tym samym jego kondycja fizyczna i wygląd. Jesteśmy odpowiedzialni za kota, którego przyjęliśmy pod swój dach, dlatego w miarę możliwości musimy dbać o jego właściwe żywienie, aby czuł się zdrowy i szczęśliwy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.9 (7 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu