Opieka i wychowanie kota

12.07.2011
autor:  Edyta Żyrek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Przygotowują pokazy, zakładają kąciki adopcyjne, wirtualnie edukują i prowadzą rodowodowe księgi rasowych kotów. A to tylko niektóre z licznych działań, jakie podejmują organizacje felinologiczne. Dzisiaj ich aktywność coraz częściej wykracza poza schemat standardowych spotkań hodowców i miłośników tych zwierząt.

FLP

„W naszej Federacji najważniejsze są Koty!” – takim hasłem promuje się największa w kraju Polska Federacja Felinologiczna „Felis Polonia” (FPL). Będąc członkiem Federation Internationale Feline, FPL organizuje w Polsce ponad 40 kocich wystaw rocznie. To jednak tylko jedna z wielu jej aktywności, do których należy także opieka nad polską kadrą felinologiczną oraz przeprowadzanie szkoleń. W skład FPL, mającej swą siedzibę w Łodzi, wchodzą liczne kluby ras i 18 stowarzyszeń, zajmujących się działalnością charytatywną i edukacyjną, prowadzące także liczne kąciki adopcyjne. Odpowiadając na potrzeby rynku, FPL coraz częściej otwiera się chętnie również na aktywność wykraczającą ponad tradycyjne formy. Stąd chociażby jej zaangażowanie w powstanie warszawskiego pomnika Niezależnego Kota. FPL jest organizatorem licznych konkursów, w których nagradzani są zarówno miłośnicy i hodowcy kotów, jak również ich podopieczni. Laureatem jednego z nich, uzyskawszy tytuł „Kociarza Roku 2007”, został ówczesny prezydent, Lech Kaczyński. Z okazji Światowego Dnia Kota FPL organizuje pokaz „Super Kot”. W tym roku towarzyszyło mu promowanie akcji „Rasowce-dachowcom”, mającej zwrócić uwagę na problemy bezpańskich zwierząt.

Najbliższa wystawa: VIII i IX Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych, 23-24.07 2011 Cieszyn.

MTMK

„Człowiek jest na tyle cywilizowany, na ile potrafi zrozumieć kota” – zapewnia na swej stronie lubelskie Międzynarodowe Towarzystwo Miłośników Kotów (MTMK), współdziałające z Feline Federation Europe. Towarzystwo zajmuje się zarówno organizacją wystaw, jak też pośredniczy w sprzedaży kociąt różnych ras. Za jeden z podstawowych celów MTMK stawia sobie popularyzację wśród Polaków kotów rasowych. Stąd zapewne jego działalność nie ogranicza się wyłącznie do pomocy profesjonalnym hodowcom. Radą służy też amatorom. Prowadzone przez Towarzystwo forum internetowe „ABC początkującego kociarza” stanowi zestaw cennych wskazówek i daje możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy profesjonalistami a miłośnikami tych zwierząt, zaczynających dopiero swą przygodę z kotami.

PZF

Jako najstarszy klub w Polsce, działający w Warszawie pod auspicjami World Cat Federation, promuje się Polski Związek Felinologiczny (PZF), który między innymi radzi, jak zostać hodowcą, i organizuje kocie wystawy. Rasy kotów, hodowanych przez członków PZF, dzielą się cztery kategorie: koty długowłose, półdługowłose, krótkowłose oraz syjamskie i orientalne. Wraz z WCF, PZF promuje konkurs „Best Cat”, w którym uczestniczyć mogą jednak wyłącznie członkowie WCF. Klub otwiera się także na maluchy. Wraz z animatorami Krainy Zabawy Tęcza PZF zorganizował dla nich konkurs plastyczny i dał możliwość każdemu dziecku pomalowania twarzy w kocie barwy.

Najbliższa wystawa: Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych, 15-16.10.2011, Warszawa


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu