Choroby kotów

20.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Jest schorzeniem polegającym na odkładaniu się amyloidu w różnych narządach. Leczenie jest długie i nie przynosi całkowitego wyzdrowienia, polega jedynie na niwelowaniu skutków choroby. Długość życia zwierzęcia z tą dolegliwością zależy od stopnia uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz od czasu w jakim choroba została wykryta.

Co to jest amyloidoza?

Amyloid jest beta białkiem o strukturze harmonijki. Odkłada się on poza komórkowo w różnych narządach powodując ich uszkodzenie. Może być wynikiem przebytego procesu zapalnego lub skłonności genetycznych. Koty najczęściej zapadają na tą chorobę w wieku powyżej piątego roku życia. Predysponowane do tego schorzenia są koty ras orientalnych krótkowłosych, koty syjamskie, Devonrex oraz koty abisyńskie. Notowane są również przypadki wystąpienia amyloidozy u kotów domowych – dachowców oraz mieszańców powyższych ras.

Białko może odkładać się praktycznie w każdym narządzie, jednak w szczególności jego złogi można znaleźć w wątrobie i nerkach.

Objawy

Wynikają z dysfunkcji poszczególnych narządów. Zazwyczaj choroba zaczyna objawiać się brakiem apetytu, osłabieniem i utratą masy ciała. Mogą pojawić się wymioty i biegunka. Charakterystyczne jest również wystąpienie silnego pragnienia połączonego z częstomoczem. Zwierzę jest apatyczne i większą część czasu przesypia. Następnie w wyniku postępującego uszkodzenia nerek może rozwinąć się wodobrzusze oraz obrzęki podskórne. Na skutek postępującej dysfunkcji wątroby pojawia się zażółcenie błon śluzowych i białkówki.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu