Rasy kotów

07.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Rasy kotów

Kiedy decydujemy się na kota pozostaje nam do rozwiązania poważny problem – jaki nasz przyszły pupil powinien być? Musimy zastanowić się czy chcemy mieć po prostu kota, czy na przykład chcemy zacząć hodować te zwierzęta. Wybór ras, umaszczeń i wielkości kotów jest ogromny, warto więc zasięgnąć opinii kogoś kto jest dobrze zorientowany w temacie. Nigdy nie powinno się wybierać czworonoga pod wpływem chwili. Nie wolno zapominać, że jest to decyzja na wiele lat.

Decyzja – kot

Zanim zdecydujesz się na pupila rozważ poważnie to czy będziesz mieć dla niego dość dużo czasu. Koty mają opinię samotników jednak nie oznacza to, że nie trzeba się nimi w ogóle zajmować. Jeśli jednak nie masz żadnych wątpliwości to pozostaje jedynie zdecydować się na jakiegoś kociaka. Wybór ras, umaszczeń i wielkości kotów jest ogromny, warto więc zasięgnąć opinii kogoś kto jest dobrze zorientowany w temacie. Warto taką osobę dokładnie wypytać jaki kot byłby odpowiedni dla nas. Uwzględnić należy tutaj przede wszystkim warunki mieszkaniowe, koszty utrzymania i ilość czasu jaki będziemy mogli poświęcić zwierzakowi. Jeśli nie przepadamy za kocią sierścią i chcemy uniknąć kłaków latających po domu to dobrym rozwiązaniem jest kupienie kota krótkowłosego bądź bezwłosego. Na pewno należy unikać ras długowłosych. Innym aspektem wyboru czworonoga jest przede wszystkim to czy dany kot spodoba się przyszłemu właścicielowi czy nie.

Nigdy nie powinno się wybierać czworonoga pod wpływem chwili. Nie wolno zapominać, że jest to decyzja na wiele lat. Nasz wybór powinien być przemyślany i odpowiedzialny.

Rasowy

Najistotniejsze w wyborze kota rasowego jest możliwość przewidzenia jego przyszłych cech. Możemy w pełni wyobrazić sobie jak będzie on wyglądał kiedy dorośnie. Dodatkową zaletą jest znajomość chorób na jakie mogą zapadać takie zwierzęta, istnieje bowiem  rasowe predyspozycje do poszczególnych schorzeń.  Dzięki takim wiadomością możemy zapobiegać wystąpieniu problemów zdrowotnych, zwracać uwagę na poszczególny objawy chorobowe i szybko reagować.

Także temperament i rodzaj zachowania się w domu w przypadku konkretnych ras jest raczej w pełni do przewidzenia. Na przykład wiadomo, że kot perski będzie miał długą sierść, krótki pyszczek oraz duże oczy. Jest to zwierze o raczej spokojnym i łagodnym charakterze. Natomiast koty syjamskie to zupełni przeciwnicy persów. Są głośne, bardzo ruchliwe i wymagają stałego kontaktu z człowiekiem.

Dodatkowym atutem zdecydowania się na rasowego kociaka jest ogromny wybór typów kotów. Możemy tutaj przebierać do woli w umaszczenia, wzroście i długości sierści. Niestety zakupienie kota określonej rasy wiąże się z niemałym nakładem finansowym i często bywa to  przyczyną rezygnacji z takiego zwierzaka.

Dachowiec

Koty mieszańce bądź po prostu określane jako dachowce stanowią najliczniejszą grupę przedstawicieli tego gatunku trzymanych w domu. Większość z takich pupili to najczęściej przybłędy lub znajdy. Niestety biorąc takiego kociaka mieszańca nie jesteśmy w stanie, tak jak w przypadku kotów rasowych, dokładnie określić co wyrośnie z takiego pupila. Niemniej jednak nie stanowi to wielkiego problem. Jeśli chcemy mieć po prostu kota, to warto zastanowić się nad możliwością adopcji zwierzaka ze schroniska bądź  z fundacji. Istnieje wiele miejsc, z których możemy wziąć czworonoga. Jest niezmiernie dużo bezdomnych i porzuconych kotów, dlatego dobrze jest pomóc im w ten sposób. Takie zwierzęta są najwierniejszymi towarzyszami. Odpłacą nam za dach nad głową przywiązaniem, miłością i niezwykłym oddaniem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu