Rasy kotów

21.10.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Rasy kotów

Niektóre źródła żartobliwie podają, że jeśli chcemy mieć żywą szmatkę, do wycierania kurzu, to koty ragdoll świetnie się do tego nadają. Nieco z przymrużeniem oka, jednak wykorzystanie zdolności wiotczenia mięśni po uniesieniu w górę, która wyróżnia koty tej rasy, z pewnością by im za bardzo nie przeszkadzało.

Historia rasy

Koty rasy ragdoll w hodowlach pojawiły się w 1960 roku w Kalifornii, jako wynik krzyżowań kota angorskiego z birmańskim. Geneza nazwy jest oczywista, gdyż zauważono że koty tej rasy uniesione do góry rozluźniają wszystkie mięśnie, wiotczeją, niczym szmaciana lalka (ang. rag doll). Z tym zjawiskiem wiąże się wiele historii, głównie taka, że rasa pochodzi od kotki, która uległa wypadkowi i potem przekazała wiotczenie potomstwu, co jest raczej niemożliwe. Nie prawdą jest tez, ze koty te posiadają większą odporność na ból. Cierpią tak samo jak przedstawiciele innych ras. Niektóre badania podaja, że kod genetyczny tej rasy różni się od pozostałych. W roku 1981 pojawiły się pierwsze osobniki w Europie a w latach 90-tych XX w. FIFe uznała wzorzec rasy.

Wygląd

Ragdoll jest półdługowłosym, dużym, masywnym kotem, o średniej budowie kośćca osiągający masę 4,5-9 kg. Pełny rozwój fizyczny osiąga w wieku 3 lat. Ciało kotów powinno mieć taką samą szerokość w barkach i w zadzie, a zarys ciała wbudowuje się w prostokąt. Kończyny są średniej długości, tylne dłuższe niż przednie , pomiędzy palcami zaokrąglonych łap powinny być kępki dłuższej sierści. Szyja krótka, mocna. Głowa jest zazwyczaj średniej wielkości, w kształcie trójkąta. Czoło jest spłaszczone w stronę sklepienia czaszki. Nos dość długi, wgłębiony na wysokości stopu. Broda silna, zaokrąglona. Oczy są duże, owalne, szeroko osadzone, niebieskie przy czym im ciemniejsze tym lepiej. Krawędź zewnętrzna oczu powinna być na równi z dolną krawędzią uszu. Uszy pochylone do przodu, lekko zaokrąglone na końcach, zakończone pędzelkami. Ogon jest długi, gruby, zwężający się ku końcowi, nieco zagięty na końcu. Okrywa włosowa powinna być jedwabista, gęsta, średniej długości, poza ogonem i nogami powinna przylegać do ciała. W okolicach karku często zdarza się kryza. Włos w okolicach brzucha i portek dłuższy, natomiast na łapkach przednich średniej długości. Koty rasy ragdoll rodzą się białe, dopiero po ok. 10 dniach pojawiają się ciemniejsze zmiany na głowie, uszach, kończynach i ogonie.

Wyróżniamy 3 podstawowe odmiany umaszczenia: bicolour (odwrócona litera Y na pyszczki koloru białego, białe łapki, brzuch i klatka piersiowa), colourpoint (typowe są maska, łapy uszy i ogon w odpowiedniej odmianie barwnej) i colourpoint mitted (dodatkowo jest biały podbródek i białe skarpetki na wszystkich łapach, przy czym poduszki łap są różowe). Znaczenia występują w podstawowych kolorach: ciemnobrązowym, niebieskim, czekoladowym, liliowym, rudy kremowym i szylkretowym, przy czym 3 ostatnie nie zawsze są uznawane przez stowarzyszenia.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu