Rasy kotów

31.05.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Rasy kotów

Koty rasy Maine coon należą do kotów półdługowłosych, reprezentujących drugą kategorię kotów wystawowych. Rasa zyskuje coraz bardziej na popularności wśród hodowców. Przyczyną jest z pewnością ich „dziki” wygląd, a po poznaniu specyfiki rasy, również i charakter.

Historia rasy

Dość interesujące jest pochodzenie nazwy. O ile Maine wiąże się ze stanem USA, skąd się wywodzi, o tyle „coon” oznaczający szopa pracza (z ang. racoon). Związane jest to z legendą, mówiącą o „związku” kotki z szopem, na co mogłaby wskazywać pierwotnie pręgowane umaszczenie, co jednak z punktu widzenia genetyki, jest niemożliwe. Dodatkowo długie futro i brak zamiłowania do prania (również swojego futerka) świadczą, że jest jedynie ciekawa legenda. Przypuszcza się natomiast, iż powstały one w wyniku krzyżowań kotów angorskich, brytyjskich, rosyjskich i nordyckich oraz krótkowłosych amerykańskich. W Polsce pierwsze osobniki pojawiły się w latach 1994-95 i od tego czasu zainteresowanie nimi rozwija się.

Wygląd

Koty rasy Maine coon reprezentują rasę największą – samce potrafią przekraczać metr długości, wagą natomiast przekraczają niekiedy 8-10 kg; samice są mniejsze 3,5-7 kg.

Ciało kotów jest dość umięśnione, co absolutnie nie odbiera im elegancji ruchów. Sylwetka zwarta, osadzona na długich łapach o dużych, zaokrąglonych stopach z długimi włosami między palcami. Coony mają piękne futro składające się z gęstego podszycia i wyrastających ponad włosów okrywowych. Długość futra zróżnicowana: brzuch i pierś dłuższe, grzbiet, barki i kończyny krótsze. Część reprezentacyjna, czyli ogon osiąga długość równą długości reszty ciała, podczas ruchu sprawiając wrażenie falowania, a w czasie snu stanowi dodatkowe źródło ciepła. Duża, mocna, klinowata głowa, z wysoko zorientowanymi kośćmi policzkowymi, zaopatrzona jest w nos średniej długości. Dość szeroka żuchwa oraz nos i broda w jednej, pionowej linii dają wygląd „lwiej kufy”. Oczy duże, szeroko rozstawione, lekko skośne, mogą być zielone, złote lub miedziane. U białych osobników dopuszcza się oczy niebieskie, przy czym ogólnie u tej rasy nie istnieje powiązanie między barwą oczu, a umaszczeniem. Uszy powinny być wysoko i szeroko osadzone, szersze u podstawy, zwężające się ku górze, włochate w środku, zakończone typowymi „pędzelkami”. Umaszczenie jest zróżnicowane (czarne pręgowane klasycznie, tygrysio z białym bądź bez białego, rude pręgowane oraz umaszczenia jednolite (solid)). Umaszczenie czekoladowe, cynamonowe i liliowe oraz colourpoint stanowią wskaźnik dyskwalifikujące kota jako jednostkę hodowlaną.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu