Rasy kotów

15.10.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Rasy kotów

Kot szkocki zwisłouchy nie jest znaną rasą. Wynika to chyba z faktu, iż w jego historii pojawiło się sporo wad genetycznych. Mimo to, oryginalny wygląd w postaci zwisających w dół uszu sprawił, iż posiadają one znaczne grono wielbicieli.

Historia rasy

W latach 60-tych XX wieku w Szkocji pojawiły się w miocie koty posiadające zwisłe uszy. Nazwane zostały Scottish fold. Spodobały się one tak bardzo, że rozpoczęto program hodowlany mający utrwalić te cechy. Krzyżowano koty z taką cechą z kotami brytyjskimi krótkowłosymi. Celem zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia deformacji ogona, krzyżowano także egzotycznymi, amerykańskimi krótkowłosymi i brytyjskimi krótkowłosymi – naukowcy próbowali na wiele sposobów, ale ponieśli porażkę. Nie u wszystkich kociąt udawało się osiągnąć zwisłe uszy.

Koty te nie zostały uznanie przez większość organizacji felinologicznych, ze względu na duże obciążenie genetyczne. Jednak rasa charakteryzuje się zniekształceniami nie tylko uszu, które są oklapnięte lub pochylone do przodu, ale ogólnie zmiany dotyczą całego ciała. Koty te posiadają często krzywe kości w okolicy nasady ogona i kończyn tylnych. Pierwszy kot w Polsce pojawił się w 1997 roku.

Wygląd

Kot szkocki zwisłouchy jest średniej wielkości, silnej, krępej budowy. Waga wynosi pomiędzy 2,5 a 6 kg. Głowa jest idealnie okrągła, podobna do głowy kota brytyjskiego. Czoło jest bardzo wypukłe, dobrze widoczne są również kości policzkowe. Broda i żuchwa są mocne. Nos jest raczej krótki, delikatnie zaznaczone zagłębienie u nasady. Oczy foldów są duże, błyszczące, okrągłe. Kolor zależy od umaszczenia. Typowe dla rasy są zwisłe uszy. Są one osadzone szeroko, mają zaokrąglone końce. Młode rodzą się często z prostymi lub lekko oklapniętymi uszami. Dopiero po około 3-4 tygodniach zwisają całkowicie. Opadnięcie to wynika z załamania zewnętrznych krawędzi małżowiny i zagięcia ich końcówek. Te załamania mogą być różne – pojedyncze, pofałdowane, symetryczne lub nie.

Jeśli chodzi o okrywę to wyróżnia się dwie odmiany krótkowłose i długowłosy (tzw. Highland Fold). Odmiana krótkowłosa posiada sierść adekwatnie do nazwy: gęstą, miękką w dotyku. Umaszczenie jest dowolne poza syjamskim oraz czekoladowym i lawendowym. Kolor okrywy powinien współgrać z kolorem oczu.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu