Rasy kotów

05.11.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Rasy kotów

W historii rasy kota somalijskiego znalazł się problem, który spowodował, że przez bardzo długi okres czasu nie chciano go zaakceptować. Może to dziwić, gdyż widząc „długowłosego Abisyńczyka” o migdałowym spojrzeniu, nie można obok niego przejść obojętnie.

Historia rasy

Koty rasy somalijskiej należą do kotów długowłosych. Historia i losy dzielone są pomiędzy kilka ras, ale ogólnie rzecz ujmując pochodzą one od kotów pierwotnie krótkowłosych. Kot somalijski jest krzyżówką kota abisyńskiego z perskimi i kotami angorskimi, czego przez długi czas towarzystwa felinolologiczne i hodowle nie chciały zaakceptować. Zdarzało się, że jeśli długowłosy znalazł się w miocie, ukrywano ten fakt, aby nie utracić dobrego imienia hodowli. Zainteresowanie rasą na dobre rozpoczęło się najpierw w 1960 roku w Kanadzie, potem w 1965 roku w USA, a w 1979 roku rasa została ostatecznie uznana.

Nazwa kota pochodzi od afrykańskiego państwa Somalii, sąsiada Etiopii, co nawiązuje do bliskiego sąsiedztwa ojczyzny kota abisyńskiego.

Wygląd

Kot somalijski jest kotem średniej wielkości, muskularnym, o harmonijnej sylwetce, której masa waha się między 3,5 a 5,5 kg. Ciało jest długie, osadzone na smukłych kończynach zakończonych owalnymi łapami. Tułów jest średniej długości, bardziej muskularny niż u abisyńczyków, zakończony puszystym, długim, szerszym u nasady ogonem. Głowa ma kształt klina, łagodnie zaokrąglona, o wydatnym podbródku. Nos jest średniej długości, bez zagłębienia u nasady, a nawet lekko wypukły, czerwony z czarną obwódką. Bardzo charakterystyczne i przyciągające uwagę patrzącego są migdałowe oczy kota. Są one zazwyczaj wyraziste, błyszczące, koloru bursztynowożółtego lub zielonego, szeroko rozstawione. Posiadają czarną obwódkę. Uszy somalijczyka są szeroko rozstawione, Duże, szersze u nasady, delikatnie zaokrąglające się na czubkach. U podstawy małżowiny mamy odcisk kciuka. Wewnątrz typowe są kępki włosów, choć u coraz większej liczby kotów ich nie ma. Charakterystyczne jest futro kota somalijskiego. Jest miękkie i gęste, różnej długości – na tułowiu włos jest krótszy, na kończynach dłuższy, na tylnych pożądane są „portki” i kołnierz wokół szyi. Ogon jest puszysty.

Podobnie jak u kotów abisyńskich, charakterystyczne jest umaszczenie futra. Każdy włos posiada charakterystyczne prążkowanie, co gwarantuje tzw. gen aguti. Prążki te są podwójne lub potrójne. Na końcówce włosy powinny być czarne, a białe plamki dopuszczalne są jedynie na podbródku i podgardlu oraz wokół górnej wargi. Opisane umaszczenie nazywane jest dzikim. Rzadziej mamy do czynienia z odmianą tzw. sorrel, czyli miedziano-rudą z czekoladowymi pasmami. Spotyka się również odmiany niebieskie, płowe, czarno-srebrne, czekoladowe i liliowe.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu