Rasy kotów

Kot brytyjski krótkowłosy. fot. sxc.hu

11.05.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Rasy kotów

Kot brytyjski krótkowłosy należy do kategorii trzeciej obejmującej koty krótkowłose i wywodzące się od nich półdługowłose. Jest to obecnie jedna z najbardziej popularnych ras, choć na początku nie była wcale doceniana.

Historia rasy

O ile z pochodzeniem wielu ras wiążą się legendy i czasem wymyślone historie, o tyle pochodzenie kota brytyjskiego jest dość dokładnie udokumentowane. Do Europy zostały przywiezione z Egiptu, gdzie były szczególnie cenione ze względu na łowność. Jednak jako rasa zostały uznane dość późno, bo w 1929 roku. Sam początek wieku XX zapoczątkował intensywny rozwój rasy w Wielkiej Brytanii. Jako że krzyżowanie z rasami azjatyckimi prowadziło do utraty typowej dużej głowy i krępej budowy ciała, skierowano się ku domieszce krwi kotów angorskich, potem perskich. W Polsce pierwsi przedstawiciele rasy pojawili się w 1994 roku.

Wygląd

Kot brytyjski jest kotem największym wśród krótkowłosych (waga 4-9 kg), a krótkie, solidne kończyny, zakończone okrągłymi łapami sprawiają, iż dodatkowo wygląda na otyłego. Mają dość zwartą, muskularną i mocną budowę ciała oraz silną klatkę piersiową. Krótka szyja łączy tułów z dużą głową, bardzo typowa dla rasy. Jest ona okrągła i szeroka, z mocno zaznaczonymi kośćmi policzkowymi. Nos jest lekko zagłębiony u nasady, krótki, prosty i szeroki. Czoło powinno być delikatnie zaokrąglone. Kot brytyjski posiada krótkie, szersze u nasady uszy, oczy zaś są duże, okrągłe, szeroko rozstawione. Kolor tęczówki oka związany jest z barwą futra, a zatem najczęściej spotykamy kolory: miedziany lub ciemnopomarańczowy, niebieski, różnooki, zielony lub niebiesko-zielony, zielony preferowany. U odmiany białej – pomarańczowe, niebieskie lub różnobarwne; szynszylowa i cieniowana – szmaragdowe lub niebieskozielone; colourpoint – niebieskie. Ogon dość krótki, szeroki u nasady, a zaokrąglony na końcu. Futro jest drugą cechą rozpoznawczą brytyjskich. Krótkie i bardzo gęste, jednak nie tak bardzo przylegające do ciała, co daje przyjemny efekt puszystości. Włosy są zabarwione jednolicie od nasady do koniuszków, co nie dotyczy jedynie odmian barwnych tabby i srebrzystych. Jeśli zaś mowa o odmianach barwnych i prążkowania, u tej rasy występuje ich około 300, między innymi jednobarwna (niebieska, czarna, ruda, biała, czekoladowa, liliowa, kremowa), dwubarwna, pręgowana we wszystkich podstawowych kolorach, szylkretowa, szynszylowa, srebrzysta cieniowana, srebrzysta pręgowana, dymna, colourpoint.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu