Rasy kotów

21.05.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Rasy kotów

Kot rasy abisyńskiej, nazywanej popularnie Aby, do Europy trafił pod koniec XIX. Wówczas, jak mówi jedna z teorii, z Abisynii przywieziona została do Anglii kotka Zula – protoplasta rasy. Najciekawsze w rasie jest to, że jej przedstawiciele wyglądają jak miniatury dziko żyjącej pumy.

Historia rasy

W miarę upływu czasu „dolewano” do rasy innej krwi, w większości od kotów z Afryki i kotów orientalnych. Celem tych działań było osiągnięcie smukłej sylwetki i ekstrawaganckiego wyglądu. W rezultacie aby wyglądem przypominają miniaturę pumy. W Polsce pierwsze osobniki pojawiły się na przełomie lat 1995-96.

Wygląd

Abisyńczyki są kotami średniej wielkości, o masie 4,5-7kg. Postura silnie umięśniona, ale smukła, co sprawia, że poruszają się z gracją i wdziękiem oraz są niesłychanie zwinne. Dobrze umięśnione, długie kończyny zakończone są wąskimi, owalnymi łapami. Ogon długi, gruby u nasady, ostro zakończony. Szyja smukła. Głowa w kształcie klina, o zaokrąglonych konturach, wypukłym czole oraz mocnej żuchwie. Przełom jest słabo zaznaczony. Na uwagę zasługują duże oczy w kształcie migdałów, szeroko rozstawione, o barwie najczęściej zielonej lub bursztynowożółtej. Czarne obramowanie oczu oraz jasna smużka w ich kącie nadaje spojrzeniu typowej dzikości. Uszy są szeroko rozstawione, duże, szpiczasto zakończone. Na tylnej stronie ucha charakterystyczny „odcisk kciuka”. Jeśli chodzi o ubarwienie pyszczka występują jaśniejsze miejsca w okolicy oczu, warg, natomiast na czole znak litery M. Wzdłuż kręgosłupa natomiast, często pojawia się ciemna pręga. Jeśli przy barwach jesteśmy, warto tu przytoczyć typowe odmiany barwne rasy. Typowe dla rasy jest tzw. ticking (co wyróżnia Aby spośród innych ras) na włosie, dający dzikie umaszczenie kotom (aguti). Polega to na tym, że każdy pojedynczy włos jest podzielony cienkimi prążkami na odcinki czarne i piaskowe lub złociste. Niekiedy pierś, brzuch i wewnętrzna strona kończyn są umaszczone jednolicie. Kolor podszycia u Abisyńczyków, musi harmonizować z resztą futra. Umaszczenie występuje w 4 podstawowych kolorach uznanych przez FIFE - dziczym, rudym (sorrel), niebieskim, płowym, przy czym wszystkie kolory mogą wystąpić w odmianach srebrzystych. Kolor biały lub prawie biały dopuszczalny jest wokół warg, nozdrzy oraz może obejmować brodę. Futro jest miękkie, krótkie, lśniące, gładko przylegające do skóry.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu