Rasy kotów

22.11.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Rasy kotów

Widząc tego kota po raz pierwszy albo go pokochamy albo nie przypadnie nam go gustu. Nie ma półśrodków, gdyż wygląd ich jest specyficzny. Niektórzy mówią nawet, że koty te zostały zostawione na Ziemi przez … kosmitów.

Historia rasy

Cornish rex, zwany potocznie korniszami, powstały w wyniku mutacji genetycznej. Jako rasa koty zostały odkryte w latach 50 wieku XX. W Kornwalii na farmie u Niny Ennismore, która od lat zajmowała się hodowlą kotów rex, jeden z kociaków w miocie miał po prostu pofalowane futerko. W latach 70-tych wprowadzono do hodowli domieszkę krwi kota rosyjskiego niebieskiego. Miało to pomóc w powiększeniu puli genowej i ulepszenia typu. Następnie gładkowłose pokolenie krzyżowano z rodzicami rex i otrzymywano potomstwo o kędzierzawej sierści. Charakterystyczne futro jest luźne, poskręcane, cienkie. W Polsce pierwsi przedstawiciele rasy pojawiły się w 1992 roku. Ze względu na równoczesne istnienie kota w różnych miejscach, otrzymaliśmy kilka odmian z sobą nie spokrewnionych. A są to reks pudelek, reks dewoński (Dewon Rex) i reks kornwalijski (Cornish Rex). Ważne jest, aby nie krzyżować z sobą dewonów i Cornish, gdyż potomstwo jest gładkowłose.

Wygląd

Koty tej rasy są szczupłe, smukłe, wagowo osiągają 2-4 kg. Na chudej szyi osadzona jest klinowata głowa. Prosty, długi nos, pozbawiony stopu, zgłębień, zgarbień. Podbródek jest wydatny, płaskie czoło z charakterystycznymi zmarszczkami. Uszy są osadzono wysoko, po bokach głowy, duże, szerokie u nasady, zaokrąglone na końcówkach. Cornish posiada krótkie kręcone brwi i wąsy. Oczy są szeroko rozstawione, średniej wielkości, kształtu migdałów. Powinny być błyszczące i jednolicie zabarwione, koloru miedzianego lub bursztynowego. Ogon jest cienki, długi, ostro zakończony z bardziej gęstymi kępkami sierści. Charakterystyczne dla rasy Cornish jest bardzo krótkie futro (jest to tylko podszerstek, bez włosów okrywowych) tworzące loki i fale. Kiedy patrzymy na kota futro sprawia wrażenie szorstkiego. Nic bardziej mylnego. Jest ono miękkie i przyjemne w dotyku pozbawione włosów ościstych.

Temperament

Koty tej rasy są wesołe i niezwykle inteligentne. Są bardzo czułymi towarzyszami, posiadającymi raczej zgodną naturę. Są wyjątkowo łagodne, właściwie nie używają pazurów, są dobrymi towarzyszami dla dzieci. Uwielbiają pieszczoty, a w chłodniejsze dni, stanowią doskonały „termoforek” Ciekawostką może być fakt, że przywiązują się do wszystkich domowników w równym stopniu. Są wszędobylskie, ciekawskie, energiczne. Lubią gości, są domatorami, raczej nie wychodzą na zewnątrz. Koty tej rasy nie gubią sierści, są zatem dobrą alternatywa dla alergików.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu