Pielęgnacje kota

23.08.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Pielęgnacja kota

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kotki. Należy zwrócić wtedy na nią większą uwagę i zadbać o dostarczenie wszystkich potrzebnych składników w diecie. Staranność w doborze produktów i odpowiednie zbilansowanie karmy zaprocentuje później dobrym zdrowiem naszej podopiecznej i jej potomstwa.

Skutki nieodpowiedniego żywienia kotki

Błędy popełnione w żywieniu zwierząt prowadzą do ich otyłości lub niedożywienia, a to z kolei ujemnie wpływa na ich zdrowie. Skutkiem nadmiernego przekarmiania samic przed ich zajściem w ciąże mogą być zaburzeniami w cyklu płciowym. Mioty otyłych kotek są przeważnie mało liczne, a poszczególne płody bardzo duże co skutkuje ciężkimi porodami. Kotki osłabione długo trwającym porodem nie mają sił na opiekę nad swoimi kociętami. Z kolei niedożywienie kociej mamy skutkuje gorszym zdrowiem jej potomstwa. Kociaki są drobne, słabe, często nie mają siły samodzielnie pobierać pokarmu. Do tego dołącza się słaba kondycją kotki, liczne zaburzenia poporodowe oraz zmniejszona ilość produkowanego przez nią mleka.

Jak powinna wyglądać kocia dieta w czasie ciąży?

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe w okresie ciąży wzrasta w sposób liniowy. Już od 2 tygodnia ciąży należy stopniowo zwiększać dawkę pokarmową kotki o 25-50%, gdyż w tym czasie w takim samym stopniu wzrasta jej waga. Koty, w przeciwieństwie do psów, rzadko się przejadają, dlatego można u nich stosować zasadę karmienia ad libitum, czyli do woli. Warto jednak systematycznie kontrolować wagę podopiecznej, aby uniknąć ewentualnych problemów.

W żywieniu przyszłej mamy ogromne znaczenie ma jakość pokarmu. Podawane kotce składniki powinny być najwyższej jakości, o dużej zawartości białka oraz mikro- i makroelementów.

Koty mają pięciokrotnie większe zapotrzebowanie na białko niż psy. Składniki bogate w białko to przede wszystkim mięso. Możemy podać surowe lub gotowane mięso drobiowe, wieprzowe, wołowe, również wątróbkę i serca. Do diety kotki warto wprowadzić także ryby oraz jajka i mleko. Jajko możemy podawać w całości po ugotowaniu lub surowe żółtko. Surowe białko jaja kurzego zawiera awidynę, która obniża poziom witaminy H, potrzebnej kotu do utrzymania odpowiedniej ilości krwinek czerwonych. Jeżeli chodzi o mleko, to warto podawać kotce pod koniec ciąży preparaty mleko-zastępcze przeznaczone dla kociąt. Są one łatwiej strawne dla kota niż mleko krowie i zawierają odpowiedni skład. Ułatwi to przyszłej mamie wytworzenie odpowiedniej ilości wartościowego pokarmu dla maluchów. Od czasu do czasu można podać kotce serek homogenizowany lub jogurt naturalny.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu