Pielęgnacje kota

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

O zdrowiu kota świadczy jego wygląd i zachowanie. Mają na to wpływ nie tylko wybór odpowiedniej karmy, profilaktyka szczepień i odrobaczeń, ale przede wszystkim warunki środowiskowe, w jakich przyszło funkcjonować naszemu pupilowi. To w jakiej kondycji jest kot zależy przede wszystkim od jego właściciela.

Prawidłowy wygląd

Sierść kota powinna być błyszcząca i miękka w dotyku. Nie może posiadać kołtunów i miejsc przerzedzeń. Jeśli okrywa włosowa jest brudna i niewyczesana świadczy to o zaniedbaniach ze strony właściciela, natomiast jeśli sierść w miejscach takich jak brzuch czy pachy jest skołtuniona to wskazuje na brak higieny ze strony zwierzęcia. Może to być spowodowane choroba, stresem bądź po prostu starszym wiekiem pupila. Jeśli zauważymy, że nasz ulubieniec nie jest w stanie sam się myc powinniśmy mu w tym pomóc. Dla kotów niezwykle ważny jest zabieg związany z myciem sierści. Zaprzestanie go świadczy z reguły o jakimś stanie chorobowym bądź niedyspozycji kota.

Może się zdarzyć sytuacja odwrotna – kot będzie nadmiernie wylizywał określone miejsca na ciele. Powodem tego może być ból któregoś z narządów lub alergia. Niezależnie od przyczyny potrzebna jest konsultacja lekarsko-weterynaryjna

Pazury, oczy i uszy

Poza sierścią na nasza uwagę zasługują pazury, które należy regularnie skracać. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami tego zrobić można udać się w tym celu do gabinetu weterynaryjnego.

Uszy powinno się kontrolować przynajmniej raz w tygodniu. Należy odchylić małżowinę uszną i zajrzeć do środka ucha. Jeśli nie znajdziemy nic niepokojącego nie powinniśmy wlewać do ucha żadnych preparatów.

Jeśli chodzi o oczy to należy usuwać nadmiar wydzieliny, można to robić przy pomocy płatków do demakijażu i preparatów do przemywania oczu. Zapobiega to macerowaniu kąta oka. Jest to szczególnie ważne w przypadku ras długowłosych, których często występuje ten problem.

Prawidłowe żywienie

Ważne jest aby pokarm jaki otrzymuje zwierze był odpowiednio zbilansowany i dostosowany do jego potrzeb. W ostatnich latach coraz częściej wśród kotów diagnozowany jest problem alergii. W tym przypadku niezwykle ważna jest świadomość właścicieli o tym jakie konsekwencje może spowodować zła dieta. Koty ze stwierdzoną alergia bardzo źle reagują na wszelka zmianę karmy, objawia się to świądem skóry, wypływem z oczu, nosa problemami z przewodem pokarmowym.

Nie należy włączać do diety kota żadnych składników przeznaczonych dla ludzi. U zwierząt występują inne enzymy, inna jest przemiana materii. To co dobre dla właściciela, nie zawsze musi być właściwe dla jego ulubieńca.

Mój kot świadczy o mnie

To w jakim stanie będzie twój kot zależy tylko od ciebie i od tego ile czasu mu poświęcisz. Jeśli masz kota długowłosego musisz niestety mieć dla niego sporo czasu. Takie zwierzęta wymagają większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych.

We wszystkim ważna jest systematyczność. Jeśli będziesz zajmował się swoim pupilem codziennie to będzie to dla ciebie mniej czasochłonne. Pozwoli wam to tez spędzić więcej czasu ze sobą. Kontakt ze zwierzęciem jest bardzo ważny, a codzienna pielęgnacja to najlepsza okazja.

Podczas codziennych zabiegów higienicznych masz możliwość dokładnej kontroli stanu zdrowia kota. Jeśli coś cie zaniepokoi, nie lekceważ tego. Nie zwlekaj z wizyta u lekarza weterynarii. Im wcześniej zauważysz jakieś niepokojące objawy, tym lepiej będziesz mógł im przeciwdziałać. Wcześnie rozpoczęte leczenie daje możliwość szybkiego powrotu do zdrowia. Pełna kontrola jest istotna głównie dla zwierząt starszych, u których możliwości regeneracyjne organizmu nie są już tak duże jak kiedyś a system odporności funkcjonuje coraz gorzej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu