Pielęgnacje kota

Kocięta, fot. sxc.hu

05.11.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota

Pierwsze tygodnie życia kotów to okres, w którym kocięta potrzebują specjalnej troski. Zapewnia im to troskliwa matka. Niestety, nierzadko zdarzają się komplikacje, które mogą prowadzić do śmierci młodych kotków. Na szczęście często przy kociętach jest również hodowca i jego rola w ograniczeniu przedwczesnej śmierci jest nieoceniona.

Co grozi naszym kociętom?

Od pierwszych chwil życia, kocięta narażone są na niekorzystny wpływ otoczenia. W tym okresie zwierzę jest szczególnie podatne na choroby, które niestety prowadzą znacznie częściej do śmierci. Oto niektóre z nich:

Biegunka

Nieleczona biegunka szybko prowadzi do odwodnienia organizmu młodego kota, a w konsekwencji jego śmierć. W pierwszych dniach życia przyczyn biegunki należy dopatrywać się przede wszystkim w pokarmie, jaki kociak przyjmuje. W przypadku karmienia przez matkę jest to nieodpowiedni skład mleka. Szczególnie wtedy, kiedy kotka przechodzi infekcje bakteryjne np. macicy, gdzie bakterie z łatwością przedostają się z krwiobiegu do mleka. W przypadku osieroconych kociąt, szczególną uwagę musimy zwrócić na jakość preparatów mlekozastępczych.

Kocię, które cierpi na biegunkę jest łatwe do rozpoznania. Ma wzdęty brzuch, jest osowiałe, a przede wszystkim jego kał jest wodnisty i zielonkawo zabarwiony.

Leczenie biegunek u kociąt zawsze powinno obejmować zarówno matkę jak i miot. W zależności od stanu zwierzęcia lekarz weterynarii wybiera odpowiednią terapię. Należy jednak liczyć się z tym, że noworodki są niezwykle wrażliwe na odwodnienie i często taka biegunka, nawet leczona, może skończyć się śmiercią.

Wychłodzenie ciała

Wychłodzenie organizmu pojawia się wtedy, gdy temperatura ciała spada poniżej 35oC. Kocięta po urodzeniu nie posiadają dobrze wykształconego mechanizmu termoregulacji, tak więc są ogrzewane przez matkę oraz pozostałe osobniki w miocie. W przypadku odrzucenia kociąt przez matkę lub gdy odłączone od matki kocięta znajdą się w nieodpowiednim otoczeniu, doprowadzić to może do przechłodzenia, co w konsekwencji może zakończyć się zejściem śmiertelnym.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu