Pielęgnacje kota

24.11.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota


Klatka wystawowa

Ze względu na duże różnice charakteru kotów nie jest możliwe, aby koty prezentowane były na wybiegu. Koty bardziej agresywne próbują atakować inne osobniki, dlatego są one przenoszone do indywidualnej oceny przez sędziów w osobnym pomieszczeniu. Podczas samej wystawy umieszcza się je w klatkach. W Polsce najczęściej stosowane są klatki o wysokie na 65 cm, szerokie na 60 cm i tak samo głębokie. Należy pamiętać, że nie tylko sam kot jest elementem wystawy-jest nim również jego klatka. Dlatego ważne jest jej wystrojenie w taki sposób, aby dodatkowo wyeksponować i podkreślić jeszcze bardziej walory naszego kota. Na dnie powinien być jakiś dekoracyjny koc czy dywanik. Aby kot czuł się bezpiecznie można mu wyodrębnić miejsce, gdzie może się na moment skryć. Nie trzeba chyba wspominać o obecności miski z wodą i jedzeniem oraz kuwecie, przystosowanej do wielkości klatki.

Wystawa

Zanim kot zostanie dopuszczony do wystawy musi przejść kontrolę weterynaryjną, która polega na sprawdzeniu książeczki zdrowia i przejrzeniu zaświadczeniu u stanie zdrowia. Potem potwierdzamy przybycie u organizatora okazując dowód wpłaty wraz z formularzem zgłoszeniowym.

Kryteria ocen

Istnieje kilka podziałów wg których dokonuje się oceny kotów. I tak mamy koty w różnych klasach wiekowych, ocenia się osobno kocury i kotki, również unika się porównywania kotów sterylizowanych do tych, które zabiegu nie przechodziły. Wyróżniamy cztery kategorie kotów wystawowych, odpowiednio w kolejności: koty długowłose, półdługowłose, krótkowłose oraz orientalne i syjamskie. Istnieje również tzw. piąta honorowa klasa obejmująca mieszańce o różnym umaszczeniu. Ocenia się koty dzieląc je na klasy, kolory i płcie.

Klasy kotów

Klasa czempionów (C) przyznawana jest kotu, który od 3 niezależnych sędziów zdobył doskonałe oceny. Klasa czempionów międzynarodowych (IC), podobnie jak klasa C z tym ze jedna nota powinna być przyznana w czasie zagranicznej wystawy. Kolejną jest klasa wielkich czempionów międzynarodowych (GIC), obejmująca koty z IC, które podczas 6 wystaw dostają od 6 sędziów pierwsze miejsce, przy czym dwie z not powinny być przyznane na 2 zagranicznych wystawach odbywających się w innych państwach. Najwyższą klasą jest klasa czempionów europejskich (EC), którą dostają te koty z klasy GIC, które w trzech innych państwach otrzymają od 9 sędziów pierwsze miejsca. Na poszczególnych wystawach w każdej kategorii przyznawany jest tytuł Best In Show, a pośród nich Best Of Best wyłaniający zwycięzcę wystawy. Najwyższy tytuł, jaki kot może otrzymać jest tytuł World Winner (WW), przyznawany na wystawie światowej.

Jeśli chodzi o dokładniejsze podziały i kryteria uwzględniane w ocenie kotów w czasie wystaw, jest ich znacznie więcej. Artykuł jedynie zarysowuje najogólniej podział klas, a bardziej skupia się na ogólnym przygotowaniu siebie i kota do prezentowania go światu.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu