Pielęgnacje kota

24.11.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota

Wystawy kotów w Polsce organizowane są przez SHKR, czyli Stowarzyszenie Hodowców Kotów Rasowych co miesiąc. Organizacja ta należy do Federation International Feline (FIFe) o zasięgu światowym.

Wystawy kotów różnią się od wystaw psów sposobem prezentacji zwierząt, kryteriami ocen, kategoriami. Często wystawy są miejscem spotkań w celu wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i doświadczeń z przedstawicielami poszczególnych ras. Należy wiedzieć co jest ważne w ogólnym przygotowaniu kota do wystawy, jakie dokumenty powinniśmy posiadać oraz co ogólnie dzieje się na samej wystawie.

Dokumenty

Jeśli posiadamy kota rasowego i chcemy zgłosić jego udział w wystawie, należy wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy dostępny na portalach felinologicznych. Taki formularz można wysłać zarówno pocztą tradycyjna jak i elektroniczną. Należy także dokonać opłaty za udział. Na wystawę koniecznie zabieramy zgłoszenie podbite przez klub macierzysty. Poza formularzem i dowodem wpłaty należy pamiętać o książeczce zdrowia zawierającej aktualne szczepienia, dane z mikrochipa oraz dane potwierdzone przez lekarza weterynarii o stanie zdrowia zwierzęcia. Koty powinny być zabezpieczone przed zakaźnym katarem kotów, zakaźnym zapaleniem tchawicy, panleukopenii i przed chorobami wywoływanymi przez kaliciwirusy. Szczepienie powinny być wykonane w czasie powyżej 15 dni przed wystawą. Jeśli chodzi o szczepienie przeciw wściekliźnie to najpóźniej na 30 dni przed wystawą. Oczywiście, jeśli chodzi o małe kocięta, dopuszczalne są odstępstwa ze względu na inny program szczepień. Warunkiem dodatkowym, uwzględnianym u kotów białych jest zaświadczenie z badania słuchu. Często rasy o białej sierści są genetycznie predyspozycje do głuchoty.

Kot

Kot biorący udział w wystawie ma być odpowiednio do niej przygotowany. Futro powinno być czyste i wyczesane. Zarówno rasy długowłose jak i te z krótka sierścią muszą być na kilka dni przed wystawą wykąpane w preparatach przeznaczonych dla poszczególnych ras. Należy pamiętać ,aby po kąpieli kota nie przeziębić, dlatego ważne jest suszenie odpowiednio suszarką, ręcznikiem lub w sposób naturalny. Skóra powinna być wolna od przebarwień, wyprysków, wyłysień. Przy czyszczeniu dbamy też o okolice oczu, o czyszczeniu uszu i bezwzględnym przycięciu pazurów.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu