Pielęgnacje kota

06.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Jako właściciele kota będziemy na pewno zmuszeni do poddania naszego pupila chociażby zabiegowi sterylizacji czy kastracji. Nie są to jakieś skomplikowane operacje, ale zawsze warto wiedzieć jak opiekować się zwierzęciem, aby mogło szybko wrócić do zdrowia.

Po zabiegu

Żeby bezpiecznie przenieść naszego pupila do domu po operacji potrzebujemy transportera. Nie wolno nosić takiego kota na rękach, istnieje bowiem niebezpieczeństwo upuszczenia go bądź niewłaściwego trzymania.

Po powrocie do domu należy przygotować odpowiednie miejsce na który położymy pupila. Powinno ono znajdować się na podłodze. Legowisko możemy wyłożyć podkładem higienicznym bądź ręcznikami papierowymi. Bardzo prawdopodobne jest, ze nasz kot może popuszczać mocz lub defekować pod siebie. Jest to wynik działania znieczulenia, które zwalnia pracę przewodu pokarmowego. A tak przygotowane posłanie łatwiej nam będzie posprzątać. Nie wolno kłaść legowiska na łóżku czy innym podwyższeniu. Zwierzę podczas próby wstawania może spaść i zrobić sobie krzywdę. Do legowiska warto włożyć termofor z ciepłą wodą. To pomoże spokojnie zasnąć naszemu ulubieńcowi. Nie wolno zapominać o tym, że termofor musi mieć właściwą temperaturę, nie wolno do niego wlewać wrzątku. W pobliżu posłania trzeba umieścić kuwetę, nawet bardzo osłabione koty próbują bowiem dostać się do niej. Nie wolno podawać żadnych płynów i pokarmów. Zwierzę podczas zabiegu otrzymało jedzenie i picie w kroplówce, trzeba trzymać się ściśle zaleceń lekarza weterynarii i w przypadku niepokojących nas objawów powiadomić go o tym.

Kołnierze i fartuszki ochronne

Sprawiają dużo kłopotów zwierzętom, a w szczególności kotom. Ubranka pooperacyjne ograniczają ruchy pupili. Są one niezadowolone z tego powodu. Bardzo często uporczywie próbują ściągnąć je z siebie. Nie wolno im na to pozwolić. Jeśli kot zdołałby wyswobodzić się z fartuszka należy natychmiast mu go założyć. Inaczej zwierzę zacznie interesować się raną pooperacyjną, będzie ją lizało, a nawet drapało. Takie działanie może doprowadzić do wyrwania sobie szwów, a nawet odsłonięcia części narządów wewnętrznych. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pupila. Lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji.

Zmiana diety

Na czas rekonwalescencji pooperacyjnej zaleca się zmianę diety. Nowy pokarm ma na celu przyspieszenie powrotu do zdrowia. W zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu stosowane są odpowiednie pokarmy. Cechą preparatów rekonwalescencyjnych jest wysoki stopień koncentracji w nich składników pokarmowych. Niewielkie ilości takiej karmy pozwalają na zaspokojenie głodu i potrzeb energetycznych zwierzęcia. Szczególnie jest to korzystne kiedy były przeprowadzane zabiegi w obrębie jamy brzusznej, w takich przypadkach zależy nam bowiem na nieprzeciążaniu układu pokarmowego zbyt duża ilością jedzenia tuz po zabiegu.

Kontrola

Po dwóch dniach od zabiegu warto wybrać się na wizytę kontrolną do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz będzie mógł ocenić w jaki sposób przebiega proces gojenia i jak ma się nasz pupil. Możliwe że konieczne będzie podanie leków, na przykład antybiotyków. Oczywiście lekarz może zalecić wcześniejsza kontrolę – zaraz na drugi dzień po zabiegu. Warto podczas takich wizyt powiedzieć o wszystkim co nas niepokoi, zapytać o to co powinno zwrócić naszą uwagę.

Po zakończeniu leczenie i ściągnięciu szwów także warto po pewnym okresie czasu wybrać się na wizytę kontrolną, aby sprawdzić w jakiej kondycji zdrowotnej jest nasz kot. Może to być na przykład po okresie miesiąca od zabiegu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.3 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu