Pielęgnacje kota

03.08.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota

Koty to zwierzęta znane z dbałości o czystość sierści i higienę. Zaraz po czasie przeznaczonym na sen, poświęcają kilka godzin na pielęgnacją sierści. Wynika to z ich naturalnych potrzeb behawioralnych (zacieranie zapachu, śladów). Nawet budowa języka jest przystosowana do wylizywania sierści – jest on chropowaty i szorstki. Pomimo przystosowania kota do dbania o siebie, należy mu w tym od czasu do czasu pomóc.

Szczotkowanie

Jako że doskonałym dowodem na zdrowie zwierzęcia jest lśniąca, piękna sierść, należy zwrócić uwagę na jej pielęgnację. Ważne jest szczotkowanie, niezależnie od tego czy posiadamy kota o krótkiej czy długiej sierści. Dzięki temu usuwamy zanieczyszczenia oraz martwe włosy, które same nie wypadły. Jest to bardzo ważne, gdyż martwe włosy, które kot wylizuje są przez niego połykane. W momencie, gdy zbierze się ich za dużo, zwijają się i tworzą tzw. kule włosowe (pilobezoary). Mogą one powodować albo wymioty albo, jeśli dostaną się do dalszych odcinków przewodu pokarmowego ( jelita), zaparcia.

Do szczotkowania przyzwyczajamy kota od najmłodszego wieku. Wtedy, nawet jeśli nie ma co czesać, przyzwyczajamy kota do szczotki czy grzebienia. Z czasem kot sam przyzwyczai się do tego zabiegu. Co więcej, regularne szczotkowanie sierści wzmacnia więź pomiędzy właścicielem i kotem.

Koty krótkowłose

W przypadku ras krótkowłosych wystarczy przeczesać je raz w tygodniu, przy użyciu miękkiej szczotki z naturalnego włosia.

Koty pół- i długowłose

U ras z dłuższym futrem wskazane jest dość częste czesanie 3-4 razy w tygodniu. Sprzyja to zapobieganiu powstawaniu kołtunów, usuwa zanieczyszczenia i martwe włosy. Dla takich kotów najlepsza będzie szczotka o długich, metalowych zębach. W przypadku bardziej zapętlonych pukli, należy je rozdzielić delikatnie palcami. Jeśli włosy są bardzo zapętlone, należy uzbroić się w cierpliwość-powinniśmy unikać szarpania i wyrywania włosów.

Kąpiele

Kąpiel kota jest sprawą indywidualną. Mamy wielu zwolenników i przeciwników. Niezależnie od podziałów, jeśli zdecydujemy się kąpać zwierzę, należy pamiętać, że absolutnie nie można używać do tego celu szamponów dla ludzi. Należy kota przyzwyczajać do kąpieli od najmłodszych lat. Kąpiemy w misce, umywalce wypełnionej wodą o temperaturze 36-37 stopni Celsjusza. Powoli wkładamy kota, jednocześnie go uspokajając. Grzbiet zlewamy wodą z innego naczynia, unikamy okolic głowy i uszu. Pamiętamy o używaniu preparatów przeznaczonych dla kotów (różne dla długowłosych i krótkiej sierści), które są dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Po spienieniu spłukujemy letnią wodą i suszymy kota ręcznikiem. Jeśli kot jest płochliwy, lepiej nie używać suszarki.

Pazury

Jeśli nasz kot nie ma pnia, na którym mógłby ostrzyć pazury, mogą rosnąć za długie. Również, jeśli nie będziemy ich regularnie przycinać, kot może swoje naturalne potrzeby spełniać na meblach, kanapach. Przycinanie pazurów jest czynnością niebolesną, tak jak obcinanie paznokci. Podobnie jak z czesaniem, należy kota przyzwyczajać do tego zabiegu. Zabiegu wykonujemy przy użyciu obcinacza występującego w formie gilotynki. Usuwa się zawsze tę część pazura, która w środku jest pusta (tzn. nie prześwituje przez to ukrwienie). W przypadku braku wprawy, bezpieczniej jest wykonać kilka krótszych cięć, niż jedno większe. Jeśli obetniemy za krótko, czyli uszkodzimy ukrwiona podstawę pazura, będzie to bolesne i może spowodować krwawienie. Przy kontroli pazurów, należy je obejrzeć czy nie są zbyt twarde lub zbyt miękkie. Może to wskazywać braki żywieniowe lub różnego rodzaju infekcje.

Oczy, uszy, nos

Do codziennej pielęgnacji należy obserwacja oczu i okolic. Czy nie ma brązowych wypływów, zabrudzeń. Można je czyścić wilgotnym gazikiem. Lepiej nie używać wyciągów z rumianku, które mogą uczulać albo powodować trwałe odbarwienia sierści. Zdarza się, że oczy są zaczerwienione, silnie łzawią – wówczas wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii.

Należy od czasu do czasu obejrzeć małżowiny uszne, gdyż czasem zdarza się wydzielina o ciemnym kolorze i nieprzyjemnym zapachu. Należy wówczas zgłosić się z kotem do lekarza.

Zdrowy kot powinien mieć zawsze czysty, wilgotny i chłodny nos. Nie powinny pojawiać się żadne ciemne czy zielonkawe wypływy. Może czasem się pojawić zaschnięta wydzielina w szparach nozdrzy. Można je usunąć wilgotnym gazikiem.

Jama ustna

U zwierząt domowych coraz częściej pojawiają się problemy z kamieniem nazębnym. Nawet jeśli wydaje się nam to zabawne, ważne jest mycie zębów naszych pupili. Powinniśmy przyzwyczajać koty od najmłodszego wieku do szczoteczki do zębów. Początkowo można kupić taką dla dzieci i dotykać zębów, delikatnie masując. Z czasem można zakupić w sklepie zoologicznym specjalną pastę dla zwierząt. Dzięki temu dziąsła będą zadbane, opóźnimy możliwość wystąpienia kamienia nazębnego, a tym samym pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z pyszczka kota.

Codzienna obserwacja naszych czworonożnych przyjaciół powinna być naszym nawykiem. Nie możemy ograniczać się do podania jedzenia i czyszczenia kuwety. Zawsze należy obserwować, czy nic niepokojącego nie dzieje się ze skórą, oczami, uszami czy nosem. Dzięki temu w razie ewentualnych problemów, można szybko zareagować i oszczędzić kotu niepotrzebnych stresów.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu