Pielęgnacje kota

16.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota


Tłuszcze

Są najlepszym źródłem energii. Ulegają one w organizmie utlenieniu, dzięki czemu wyzwalana jest energia. Działają także jako nośniki witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Źródłem lipidów w diecie są wszystkie pokarmy bogate w tłuszcze zwierzęce (łój, słonina, tran), jak i zwierzęce (nasiona roślin oleistych, oleje).

Jeśli kot otrzymuje zbyt duże dawki tłuszczy to zostają one zmagazynowane w organizmie zwierzęcia pod postacią tkanki tłuszczowej. Lipidy odkładają się w różnych częściach ciała, najczęściej ma to miejsce w tkance podskórnej. Nadmiar lipidów w diecie kota może powodować nie tylko otyłość, schorzenia poszczególnych narządów, ale także może być przyczyną biegunek i tłustego, lepkiego kału.

Witaminy

Są ważnym składnikiem pokarmowym warunkującym prawidłowość procesów przemiany materii. Większość kotów z wiekiem traci zdolność syntezowania poszczególnych witamin, dlatego tak istotne jest dostarczanie ich z karmą.

Witaminy możemy podzielić na rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E, K i na te, które są rozpuszczalne w wodzie – B, C, H, PP. Witaminy A i D odgrywają istotna rolę w rozwoju kośćca, E jest istotna dla funkcjonowania mięśni, procesu widzenia i układu rozrodczego, K zwiększa krzepliwość krwi. Witaminy z grupy B biorą udział w przemianach metabolicznych węglowodanów, aminokwasów i tłuszczy, natomiast C wzmacnia system immunologiczny.

Rzadko spotyka się niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, większy problem stanowią witaminy rozpuszczalne w wodzie. Szczególnie chodzi tu o witaminę B12, która w przypadku karmienia kota surowym mięsem ryb zostaje w organizmie rozłożona, gdyż surowe ryby zawierają enzym, który rozkłada witaminę B12.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu