Pielęgnacje kota

16.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Jak wszystkie zwierzęta, tak i kot musi być racjonalnie żywiony. Aby mógł sprawnie funkcjonować potrzebna mu jest w pełni zbilansowana karma, w której nie może zabraknąć białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin i związków mineralnych. Karma nie tylko powinna być dostosowana gatunkowo dla naszego pupila, ale winna zostać wybrana w oparciu o jego wiek, rasę, preferencje smakowe i ewentualne schorzenia.

Białko

Białka ze względu na źródło pochodzenia możemy podzielić na roślinne i zwierzęce. Istnieje wiele rodzajów białek, które różnią się składem aminokwasowym. Białko jest niezbędnym elementem budulcowym, który musi być dostarczony do organizmu szczególnie w okresach wzrostu, laktacji i ciąży.

Koty są mięsożercami i dla nich najważniejszym rodzajem białka jest białko zwierzęce. Dzieje się tak dlatego, ponieważ mają one problem z syntezą pewnego aminokwasu – tauryny. Mogą ją syntetyzować w bardzo niewielkim stopniu, dlatego musi być ona dostarczana z karmą. Źródłem tauryny jest białko zwierzęce, stąd właśnie wynika owa zależność w preferowaniu przez koty białka zwierzęcego. Białko roślinne wykorzystywane jest w bardzo niewielkim stopniu i w większości usuwane z kałem w praktycznie niezmienionej postaci.

Jeżeli zwierzę przyjmuje zbyt duże ilości białka, to jest ono usuwane przez nerki. Powstaje tak zwany białkomocz. Jest to szczególnie niebezpieczne u starszych kotów, u których może prowadzić do wielu schorzeń, m.in. cukrzycy czy niewydolności nerek.

Węglowodany

Węglowodany to cukry. Stanowią one bezpośrednie źródło energii. Najłatwiej przyswajane są cukry proste (glukoza) i dwucukry (sacharoza). Ich nadmiar nie jest wydalany z organizmu, ale kumulowany. Podawanie zbyt dużej ilości węglowodanów może doprowadzić w krótkim czasie do otyłości.

Źródłem węglowodanów są płatki owsiane, ryż, ziemniaki, chleb, kasza. Mleko zawiera laktozę – cukier prosty, który nie jest dobrze przyswajany przez koty. Dlatego też, jeśli koniecznie chcemy dawać naszemu kotu mleko to najlepiej zaopatrzyć się w mleko bezlaktozowe przeznaczone właśnie dla kotów. Dla kota najlepszym źródłem węglowodanów jest ryż.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu