Pielęgnacje kota

30.10.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota

W dzieciństwie czytano nam wierszyk o kotku, który żalił się tak: „miau, miau (..) miałem ja miseczkę mleczka, teraz pusta jest miseczka, a jeszcze bym chciał”. Wspomnienie dzieciństwa użyte zostało celowo. Otóż okazuje się, że koty, mimo iż chętnie mleko krowie piją, nie powinny go posiadać w jadłospisie.

Żywienie kota

Żywienie kotów powinno odbywać się według zasad przyjętych dla tego gatunku. Koty są bezwzględnymi mięsożercami, co oznacza że głównym źródłem białka powinno być u nich mięso. Jednak od lat pokutuje przekonanie, że najlepszym połączeniem jest relacja kot-mleko. Owszem, są tysiące kotów, którym mleko krowie nie przeszkadza i nie szkodzi. Mleko samo w sobie jest źródłem białka, witamin D, A i B12, wapnia, potasu, fosforu oraz tłuszczy. Owszem, składniki zawarte w mleku maja pozytywny wpływ na wzrost i budowę kości, nie zawsze są jednak odpowiednie dla prawidłowego rozwoju chociażby kociąt, czy właściwego funkcjonowania kotów dorosłych. Ważne jest, aby pamiętać, że kot nie posiada enzymu laktazy, potrzebnego do rozkładania laktozy zwartej w mleku bydlęcym. Jego brak powoduje, że nasz mruczek może reagować na taki posiłek biegunką. Z tego samego powodu wielu ludzi również nie toleruje mleka krowiego. Brak enzymów trawiących laktozę mleka krowiego spowodowany jest faktem, że od pokoleń przodkowie kotów dostęp do mleka mieli tylko w niemowlęctwie. Potem przechodzili na pokarm stały, czyli mięsny. Zatem, gdy z czasem kotu mleko zwyczajnie przestaje być potrzebne, enzym ulega unieczynnieniu. Poza sensacjami z przewodem pokarmowym, może też wystąpić problem alergii i kłopoty ze skórą.

Mleko zamiast wody

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest podawanie kotu mleka zamiast wody. Naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kot pił od najmłodszych lat wodę.

Mleko dla osieroconych kociąt

O ile leczenie biegunek u dorosłych kotów nie przysparza wielu problemów, o tyle odwodnienie spowodowane biegunką u kociąt na tle nieodpowiedniej diety, może być niebezpieczne. Dlatego w przypadku kociąt osieroconych lub porzuconych przez matkę należy stosować preparaty mlekozastępcze przeznaczone dla kotów. Są one dostępne w wielu sklepach zoologicznych. Mleko krowy posiada znacznie mniej wapnia niż mleko matki, jest także mniej tłuste, czyli daje mniej energii kociakom. Młody kot napełni sobie mlekiem krowim żołądek, ale nie wykorzysta w pełni. Stąd biegunki. Ostatecznie w przypadku kociąt-sierot, gdy nie mamy dostępu do mleka dla kociąt, można posłużyć się mlekiem dla niemowląt. Jednak także wówczas powinniśmy stosować je ostrożnie, gdyż także w jego składzie znajduje się mleko krowie. Kociaki mogą także wtedy zareagować biegunką, dlatego dobrze, jeśli wprowadzamy takie mleko stopniowo: kolejno 1/3, 2/3 i całą dawkę, aby organizm zdążył się przyzwyczaić do innego pokarmu.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu