Pielęgnacje kota

26.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Często zdarza się, że miłość właścicieli i chęć dogodzenia swojemu ulubieńcowi troszeczkę za daleko posunie się w skutkach. Przekarmianie i podawanie zbyt dużych dawek pokarmowych wcale nie przynosi korzyści naszemu kotu, a wręcz przeciwnie obciąża jego organizm. Nadwaga może być przyczyną wielu chorób i problemów zdrowotnych.

Jak nie dopuścić do wystąpienia nadwagi?

Pierwszym i najważniejszym aspektem jest podawanie odpowiedniej karmy we właściwych dawkach. Nie należy podawać zbyt dużych ilości przekąsek i smakołyków. Zawierają one bowiem dużą zawartość tłuszczy, które nie będąc spalone, są w organizmie odkładane w postaci tkanki tłuszczowej.

Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie więcej niż jednego kota w domu. Zapewni to naszym pupilom odpowiednią dawkę ruchu. Koty trzymane same w domu większą cześć dnia przesypiają i są o wiele mniej aktywne. Działa to niekorzystanie na ich metabolizm i spalanie energii.

Jeżeli masz w domu tylko jednego kota zapewnij mu jak największą ilość atrakcji, które skłonią go do ruchu. Mogą to być różnego rodzaju piłeczki, myszki, piszczące zabawki, wędki. Bardzo dobrze sprawdzają się drapaki, po których koty chętnie się wspinają.

Idealnym rozwiązaniem byłoby nauczyć chodzić kota na smyczy i zabierać go na codzienne spacery. Jednak nie wszyscy właściciele domowych tygrysów maja dostatecznie dużo cierpliwości i chęci, aby tak robić.

W najlepszej sytuacji są koty wychodzące, które mogą swobodnie dawkować sobie ruch na świeżym powietrzu. Wystawione są przez to na działanie wielu czynników środowiskowych, które przyczyniają się do zwiększenia ich aktywności fizycznej.

Zagrożenia wynikające z nadwagi pupila

Zwierzęta z nadwagą są ociężałe. Dużą trudność sprawia im poruszanie się. Są narażone na wystąpienie wielu chorób (np. cukrzycy). Przeciążeniu ulega ich układ kostno-stawowy, co może w efekcie prowadzić do zwyrodnień stawów i problemów z kręgosłupem.

Inny problem może pojawić się w przypadku konieczności interwencji chirurgicznej. Koty z nadwagą znacznie gorzej znoszą narkozę i gorzej przebiega u nich powrót do zdrowia. Kłopotem podczas wykonywania samego zabiegu może okazać się zespolenie tkanek, co wynika z dużej zawartości tkanki tłuszczowej i ograniczonej elastyczności skóry.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu