Pielęgnacje kota

07.08.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota

Koty znane są z tego, że „chodzą swoimi drogami”. Robią to, co uważają za słuszne, a nie to czego wymaga właściciel. Dotyczy to zarówno skakania na firanki, wykopywania ziemi z doniczek, jak i wybrzydzania przy jedzeniu. Jednak niejednokrotnie to, że kot jest wybredny jest winą samych właścicieli.

Co wpływa na wybór kota?

Tym, co kieruje kotem w czasie wyboru posiłku, to jego smak. Na pewno nie raz zauważyliśmy, że niektóre posiłki są zjadane chętniej niż inne. To czy kot zje rybę czy kawałek mięsa zależy przede wszystkim od jego preferencji smakowych. Ogólnie kot reaguje najbardziej na smak słony, nieco mniej kwaśny, najsłabiej ostry. Istnieje opinia, że koty nie odczuwają smaku słodkiego. Ale istnieją takie, które przepadają za czekoladą, co niestety jest konsekwencją nieprawidłowego postępowania właściciela. Ale wracając. Kot otrzymując posiłek analizuje węchem jego skład i rozważa, czy jest to tym, co akurat chciał dostać. Jeśli kot przez całe swoje życie był karmiony prawidłowo, nie powinno być problemu z żywieniem. Jednak istnieją zachowania, które możemy odbierać jako wybrzydzanie.

Ogólnie jest kilka schorzeń wynikających z niechęci przyjmowania pokarmów.

Neofobia

Koty ostrożnie mogą podchodzić do nowości w kuchni. Wolą opierać się na tym, co już zjadły, kiedyś w przeszłości. Nowy posiłek serwowany przez właściciela jest zawsze podejrzany. Preferują one sprawdzone smaki, nawet jeśli nie są zdrowe.

Neofilia

Antagonistycznie do neofobii neofilia jest zaburzeniem polegającym na szczególnym zainteresowaniu nowym pokarmem, co wynika z naturalnej ciekawości kota. Może dojść do tego, że kot przyzwyczajany do coraz to nowych pokarmów, manipuluje właścicielem. Po prostu stwierdza, że dany posiłek mu się znudził, a skoro opiekun często podrzucał coś nowego, to tym razem też może.

Awersja

Awersja pokarmowa może być efektem stresu związanego z danym pokarmem. Na przykład, jeśli po zjedzeniu czegoś nowego kot wylądował w lecznicy, ale nie na skutek posiłku, to i tak będzie zawsze kojarzył nieprzyjemności związane z biegunką, czy wymiotami z wizytą u lekarza. Również, jeśli w czasie jedzenia smakowitej ryby, uwielbianej przez zwierzę, ktoś je przestraszy, możliwe jest, że kot nigdy więcej nawet nie spojrzy na smakołyk. Bo będzie się on kojarzył z lękiem i strachem. Często błędnie może być to rozpoznawane jako wybrzydzanie.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu