Pielęgnacje kota

26.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Obecnie koty dożywają wieku 16, a nawet 20 lat. Jeśli twój ulubieniec będzie trzymany w odpowiednich warunkach, to ma szanse doczekać sędziwej starości. Długość życia naszego pupila zależy w dużej mierze od nas samych to my jesteśmy za niego odpowiedzialni. Należy pamiętać, aby opieka nad kotem była dostosowana do jego wymogów wiekowych. Zwierzęta w miarę upływu lat potrzebują nie tylko zmiany żywienia, ale przede wszystkim większej uwagi i kontroli lekarskiej.

Kiedy kot staje się stary?

Kot w wieku 8 lat uważany jest za seniora. Zasada określania wieku u kotów w przeliczeniu na ludzkie lata polega na tym, że jeden rok życia kociaka przyjmowany jest za 4 lata życia człowieka. Ale istnieją różne przeliczniki, jeden z nich (wg D. Taylora) podany jest poniżej:

KOT        CZŁOWIEK
1 rok    16 lat
2 lata    24 lat
3 lata    28 lat
4 lata    32 lata
8 lat    48 lat
12 lat    64 lata
15 lat    76 lat
20 lat    96 lat

Oznaki starzenia się

Proces starzenia się nie jest gwałtowny, lecz powolny i długotrwały. Nasz zwierzak stopniowo będzie coraz więcej czasu przesypiał. Może zacząć tracić na wadze lub przytyć. Spadek masy ciała będzie związany z dysfunkcją poszczególnych narządów, na przykład niewydolnością trzustki. Przybranie na wadze jest efektem mniejszej aktywności fizycznej.

Wiekowe zwierzęta mają problemy z utrzymaniem higieny osobistej na właściwym poziomie, dlatego też ważne jest częstsze czesanie naszego pupila. Kotom powinno się częściej obcinać pazury, gdyż w tym wieku rosną one znacznie szybciej. Należy także zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej – starsze koty mają bowiem problemy z gryzieniem suchej karmy. Może być to wynikiem próchnicy, kamienia nazębnego bądź zapalenia przyzębia. Jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów, niezwłocznie musisz udać się do lekarza weterynarii.

Wraz z wiekiem zmysły naszego ulubieńca tracą na ostrości, staje się on mniej czujny i ostrożny. Pogorszeniu ulega przede wszystkim wzrok i słuch.

Częściej mogą zdarzać się także zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i układu moczowego. Chodzi tutaj przede wszystkim o problemy z oddawaniem kału i moczu. Jeśli zaobserwujesz, że twój kot nieregularnie sika lub ma problemy z wypróżnianiem się, to należałoby skonsultować się z weterynarzem i zastanowić się nad ewentualną zmiana karmy, która w tym przypadku może okazać się rozwiązaniem problemu.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu