Pielęgnacje kota

04.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Zapach z pyszczka i kolor zębów świadczą o prawidłowo prowadzonej profilaktyce jamy ustnej bądź jej braku. Jest ona niezwykle ważna, gdyż choroby uzębienia pociągają za sobą problemy żywieniowe. Kot, którego będą boleć zęby będzie niechętnie przyjmował pokarm, bądź będzie łykał go w całości. Takie zachowanie może skutkować szeregiem chorób związanych z układem pokarmowym i narazić nas na koszty leczenia. Dlatego lepiej jest zapobiegać, niż później leczyć.

Różne ubarwienie

Zęby kota mogą mieć różne odcienie bieli, w zależności od uwarunkowań genetycznych. Odstępstwa od tego koloru mogą być wynikiem działania czynników zewnętrznych takich jak bakterie, bądź zmiany koloru zębiny.

Bakterie powodujące powstawanie osadu i kamienia nazębnego mogą zmieniać kolor zębów na zielonkawy, brązowy bądź szary w zależności od stopnia zaawansowania procesu osadowego. Osad nazębny wchodzi w reakcję z żelazem zawarty w ślinie powodując zabarwienie szyjek zębów.

Kolor zębów jest uzależniony od karmy, jaką kot spożywa. Niektóre diety mają w swoim składzie chlorofil, który może powodować zielonkawe zabarwienie zębów.

Ultradźwiękowe usuwanie kamienia

W przypadku stwierdzenia u swojego pupila kamienia nazębnego konieczna jest konsultacja lekarska. Niezbędne będzie wykonanie zabiegu czyszczenia zębów. Kamień nazębny usuwany jest za pomocą ultradźwięków. Następnie zęby są polerowane i myte. Efekt czystości może utrzymać się do roku czasu. Zależy to oczywiście od dbałości właściciela i uwarunkowań samego kota.

Zabieg ultradźwiękowego czyszczenia zębów wykonywany jest w pełnym znieczuleniu, dlatego przed nim powinny zostać wykonane rutynowe badania krwi. Maja one na celu poznanie stanu ogólnego zwierzęcia. Przed zabiegiem zwierzę musi być przegłodzone. Ostatni raz powinno jeść wieczorem w dzień poprzedzający zabieg.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu