Pielęgnacje kota

18.10.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota


Co poza odżywianiem?

Starzejący się kot może wymagać częstszych wizyt u lekarza. Zdarzają się problemy z perystaltyką, czy problemy skórne. Jest bardziej podatny na infekcje dlatego należy uważać na przeziębienia czy inne choroby które nie zawsze będzie można szybko wyleczyć, jak to bywa w przypadku młodszych osobników. Warto zwrócić szczególną uwagę na jego ogólne samopoczucie. Warto od czasu do czasu wykonać badania moczu, krwi, wykonać EKG serca, żeby łatwiej było uniknąć niepożądanych niespodzianek. Jeśli wcześniej kot bez problemu wskakiwał na legowisko a teraz sprawia mu to problem, zmieńmy miejsce odpoczynku na wygodniejsze.

Kot starzejący się potrzebuje spokoju. Co nie oznacza że przestajemy dbać o niego. Nadal należy pamiętać o higienie uszu, oczu, zębów, co jakiś czas obcinamy pazurki.

Co z ruchem?

To że kot więcej śpi i jest raczej leniwy nie oznacza, że powinien zaprzestać całkowicie ruchu. Należy zachęcać kota do zabaw, może nie szalonych ze skokami przez pudełka i regały. Na przykład można włożyć ulubiony smakołyk kota do pojemnika z wąską szczeliną, w którą wchodzi tylko łapka kota. Trzeba będzie się namęczyć żeby to wydobyć, a nie ma potrzeby biegać po całym mieszkaniu.

Starość kota nie musi być kojarzona tylko z wiecznymi wizytami u lekarza weterynarii i kłopotami. Można ułatwić kotu przejście przez ten okres. Najważniejsze w co powinniśmy się uzbroić w czasie obcowania ze starzejącym się kotem, to jeszcze większa cierpliwość oraz wyrozumiałość. Bo tak samo jak młodość, starość ma swoje prawa.


//1 1 2 3
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu