Pielęgnacje kota

18.10.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota

Rozwijająca się medycyna weterynaryjna, wiedza oraz świadomość właścicieli sprawiła, że zwierzęta domowe żyją coraz dłużej. Niezależnie od tego jak długo żyją, kot czy pies, w każdym z nich rozpocznie się proces starzenia się, który przy pomocy człowieka może przebiec spokojnie.

Czym jest starość?

W ujęciu fizjologicznym, starość jest procesem w czasie którego komórki dotychczas intensywnie dzielące się, rozmnażające, przestają przeprowadzać procesy odnowy w organizmie. Spada ilość białek, komórek, tkanek, te ostatnie są odwodnione, włókna stają się mniej elastyczne, pojawia się powolny zanik mięśni. Ogólnie jest to proces postępujący, nieodwracalny. Dochodzi do zaburzeń zdolności utrzymywania równowagi w organizmie.

Jak starzeje się kot?

Wiele źródeł mówi, że proces starzenia się kotów rozpoczyna się w wieku około 7 lat. Oczywiście ze względu na geny, rasę, tryb życia i odżywianie kota, granica ta jest ustalona umownie. Koty żyjące w dobrych warunkach wkraczają w starość znacznie później niż te, które były nieodpowiednio karmione czy pielęgnowane.

Właściciel zazwyczaj obserwuje większą senność pupila. Oczywiście koty śpią przez większość doby, ale jednak stają się z czasem mniej aktywne, już nie tak skore do zabaw jak kiedyś. Czasami z mogą pojawić się problemy z wstawaniem, w ogóle z poruszaniem się. Kot traci swoją wrodzoną zwinność.

Wygląd zewnętrzny kota też się zmienia. Sierść jest bardziej matowa niż błyszcząca, kości czaszki, szczególnie policzkowe stają się bardziej widoczne, zależnie od koloru sierści pojawiają się jasne (białe) włosy. Mięśnie stają się szczuplejsze, pogarsza się wzrok, słuch, pojawiają się ubytki w uzębieniu, koty zaczynają mieć problemy z układem moczowym oraz pokarmowym.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu