Pielęgnacje kota

04.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Koty są zwierzętami długowiecznymi i potrafią dożyć w warunkach domowych nawet dwudziestu kilku lat. Zwierzęta dzikie nie są w stanie osiągnąć tak pokaźnego wieku. Wynika to z faktu całkiem innego trybu życia i przede wszystkim profilaktyki chorób zakaźnych.

Ile żyją koty?

Średnia długość życia kota wynosi około 16 lat. Jednak zdarzają się zwierzęta, które odchodzą w młodszym wieku. Są także przypadki pupili, które dożyły nawet 20 lat. Obecnie rekord świata w długości życia kota należy do kotki z Wielkiej Brytanii, która gdy umarła miała 32 lata, a w wieku 30 lat urodziła jeszcze dwójkę kociąt. Długość życia naszego pupila w ogromnej mierze uzależniona jest od trybu życia, jaki prowadzi oraz od warunków, w jakich funkcjonuje. Zwierzęta dzikie nie są w stanie osiągnąć tak pokaźnego wieku. Jest to spowodowane o chorobami, brakiem pożywienia i schronienia.

Kocięta

Kocięta rodząc się ważą około 130 gram i mają zamknięte oczy. Powinny przybierać na wadzę po około 100 gram tygodniowo. Oczy otwierają po blisko 7 dniach, lecz jest to tylko częściowe otworzenie szpary powiekowej. W pełni zaczną widzieć po mniej więcej trzech tygodniach. Przez ten czas młode powoli pełzają wokół matki. Jednak taki stan nie trwa długo. Po całkowitym otworzeniu oczu zaczynają żwawo biegać, a nawet skakać. Mleczaki wyrzynają się już w 8 tygodniu, natomiast pełen komplet stałych zębów pojawia się między 12 a 18 tygodniem życia.

Okres socjalizacyjny trwa od 3 tygodnia do około 3 miesiąca. Dlatego młode koty powinny być przy matce przez około 12 tygodni. W tym czasie uczą się reagowania na poszczególne sytuacje, obserwują przy tym bacznie zachowania matki i naśladują je. Nie wolno w tym okresie separować zwierząt od ludzi. Jest to ważny czas w życiu młodego zwierzęcia. Wtedy ma ono możliwość zapoznania się z człowiekiem   takie osobniki w późniejszym życiu są śmielsze i mniej bojaźliwe. Czują się zupełnie swobodnie podczas przebywania z człowiekiem.

Kiedy koty dorośleją

Granicą uznania kota za dorosłego osobnika jest osiągnięcie wieku dojrzałości płciowej. Ma to miejsce około pierwszego roku życia. Przeliczając na lata ludzkie taki pupil miałby około 16 lat. Okres młodzieńczy u poszczególnych ras i osobników ma różną długość. Zdarzają się bowiem czteromiesięczne kotki z pierwszymi rujami i takie, które dostają je dopiero w wieku 1,5 roku. W tym okresie dobrze jest zastanowić się nad wykonaniem zabiegu sterylizacji lub kastracji, w zależności od osobnika. Jest to najlepszy wiek na przeprowadzenie takiej operacji.

W okresie dorastania koty są niezwykle ciekawskie i pełne energii. Biorąc do domu takiego kociaka możemy mieć pewność, że dostarczy on nam wielu radości swoimi nieprzerwanymi gonitwami i zabawami. Z czasem jednak kot wyrasta z szalonych zabaw i zaczyna zamieniać się w dorosłego osobnika. Nie oznacza to, że nie będzie się w ogóle bawić, jednak będą to już nie tak szalone ewolucje, jak te sprzed kilku miesięcy.

Kiedy nadchodzi sędziwy wiek

Starzenie się pupila nie następuje gwałtownie. Stopniowo zaczyna się mniej poruszać, chętniej spędza czas na drzemkach, staje się bardziej wygodny. Może mieć tendencje do tycia. Jego zmysły także nie są już tak sprawne, jak kiedyś. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na sposób zachowania się pupila. Jeśli dostrzeżemy, że jakaś czynność sprawia mu trudność, to warto spróbować ograniczyć mu niepotrzebny stres. Najważniejsze jest, aby pupil mógł sprawnie funkcjonować i żeby nie sprawiało mu to bólu. Jeśli jednak nasz kot będzie cierpiał z powodu swoich niedołężności to warto zastanowić się nad skróceniem mu cierpienia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu