Pielęgnacje kota

21.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota


Zalety kastracji

Zapobiega przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu zwierząt. W naturalnych warunkach zdrowa kotka może mieć kocięta 4 razy w roku. Sterylizacja likwiduje problem niechcianych ciąży, a także objawy rujki. W czasie rujki kotka bardzo zmienia swoje zachowanie: staje się nerwowa, chowa się lub domaga się stale uwagi i pieszczot. Bardzo często głośno „przywołuje” kocury, co bywa niezmiernie uciążliwe dla właściciela. Kotka może również opryskiwać dom moczem.

Zabieg ten likwiduje ryzyko wystąpienia niektórych chorób wynikających z zaburzeń hormonalnych (ropomacicze, cysty jajnikowe, nowotwory listwy mlecznej).

Sterylizacja wydłuża życie kota. Staje się on bardziej lojalny wobec domowników. Wbrew ogólnej opinii nie zmienia się charakter kota ani też jego temperament.

Nie tylko zalety

Oprócz zalet nie można zapomnieć też o wadach tego zabiegu. Niestety, potencjalnym efektem ubocznym sterylizacji jest wzrost wagi. Wynika to ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, które obniżają metabolizm. Apetyt u kota może zwiększyć się o 30%, a zużycie energii zmniejsza się średnio o 20%. Otyłość u kotów zwiększa ryzyko pojawienia się chorób zależnych od wagi (cukrzyca, kulawizny).

Kolejnym efektem ubocznym jest nietrzymanie moczu. Wynika ono ze zbyt niskiego poziomu estrogenów, a w konsekwencji słabego napięcia zwieracza pęcherza. Schorzenie jest niegroźne, a 2-4 tygodniowa terapia hormonalna w postaci zastrzyku lub tabletek reguluje poziom hormonu i likwiduje całkowicie problem.

Sterylizacja powoduje także zmianę pH moczu, przez co może doprowadzić do powstania kamicy pęcherza moczowego. Nie jest to jednak duży problem i łatwo z nim walczyć. Rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich diet pokarmowych, które będą powodowały alkalizację pęcherza moczowego.

Karma przeznaczona dla kotów kastrowanych, nie tylko zapobiega tworzeniu się kamieni, ale również nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

Nie ma wyraźnego powodu dla którego należało by odstąpić od zabiegu kastracji, jednak nie należy zapominać o profilaktycznym zapobieganiu niekorzystnych jej skutków.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu