Pielęgnacje kota

21.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Pełno jest niechcianych i wałęsających się po ulicach kotów. Schroniska także pękają w szwach pod ich nadmiarem. Dlatego jeśli mamy kota lub kotkę powinniśmy zdecydować się na ten zabieg.

Kiedy kastrować

Kotki powinno się sterylizować przed pierwszą rują. Jest to w wieku mniej więcej 6 miesięcy. Zdarza się, że u ras wcześnie dojrzewających, jak na przykład Syjamy objawy rujowe mogą pojawić się w 4, a nawet 3 miesiącu życia. Istnieje możliwość wystąpienia rui później. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań osobnika.

Kocury można poddać zabiegowi kastracji po 6 miesiącu życia. W tym wieku cewka moczowa zwierzęcia staje się w pełni uformowana, redukując tym samym niebezpieczeństwo powstania blokady ujścia. Zapobiega to wystąpieniu zespołu chorób znanych pod ogólnym pojęciem syndromu urologicznego kotów. Objawia się on zaczopowaniem cewki moczowej, kamieniami pęcherza moczowego i posikiwaniem w różnych miejscach.

Sam zabieg


Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Polega na usunięciu jąder lub jajników wraz z macicą. U samic wiąże się on z wygoleniem brzucha, wykonaniem cięcia powłok brzusznych, a następnie usunięciu w całości narządów rodnych. U kocurów zabieg wygląda o wiele prościej. Usuwanie jąder odbywa się przez nacięcie worka mosznowego i podwiązanie powrózków nasiennych. Rozcięcie takie goi się w ciągu 3 do 5 dni.

Należy pamiętać, aby przed sterylizacją zwierzę było na czczo. Oznacza to, że ostatni raz je wieczorem w dzień przed zabiegiem.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu