Pielęgnacje kota

07.08.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota

Podejmując decyzję o posiadaniu kota istotnym jest ustalenie, co nasz pupil będzie jadł. Czy zdecydujemy się na karmę kupowaną w sklepie czy też może sami będziemy przyrządzać mu posiłki. Każdy ze sposobów żywienia ma swoje wady i zalety.

Karmy komercyjne

Producenci karm dla zwierząt stanowią bardzo intensywnie rozwijającą się gałąź przemysłu. Ogólnie możemy je podzielić na karmy klasy premium i klasy średniej. Różnią się one nie tylko ceną, ale przede wszystkim stopniem zbilansowania składników pokarmowych w poszczególnych porcjach karmy. I tak na przykład karmy klasy premium w 100 gramach pokarmu mogą zawierać znacznie lepiej dobrane do potrzeb kota składniki, niż ta sama ilość karmy klasy średniej. Automatycznie będzie ona w podsumowaniu miesięcznych wydatków droższa, niż karma premium. Karmy z „wyższej półki” może i przy jednorazowym wydatku okazują sie droższym zakupem, ale są bardziej wydajne i znacznie lepiej dopasowane do potrzeb kota. Koty jedzą pozornie mniej, ale bogato (w składniki odżywcze oczywiście). Karmy klas średnich kupujemy taniej, ale musimy dać jej więcej albo suplementować innymi dodatkami, aby w pełni zaspokajały potrzeby pupila.

Karmy komercyjne możemy podzielić na karmy suche, półsuche, wilgotne (puszki). Podział ten istnieje ze względu na zawartość wody. I tak odpowiednio do karmy suchej należy nauczyć kota, żeby pił wodę, a w przy karmieniu „puszkami” woda jest w posiłku. Wyróżniamy także przekąski i suplementy. Kupując karmy komercyjne musimy nauczyć się czytać etykiety. Ważna jest zawartość składników. Karma „o smaku..” zawiera jedynie do 4% danego składnika, dania np. „z wieprzowiną (wołowiną, kurczakiem etc)” oznacza, że minimum całego produktu powinna stanowić wieprzowina. Jeśli na etykiecie jest napisane, że mamy do czynienia z „posiłkiem mięsnym” to owego mięsa powinno być nie mniej niż 25% gotowego produktu. Z kolei, jeśli coś jest w sosie, czy z galaretką oznacza się wilgotnością powyżej 78%. Karmy komercyjne są dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie znają się za dobrze na żywieniu zwierząt, a chcą dać im to, co najlepsze. Również są rozwiązaniem szybkim – nie traci się czasu na gotowanie. Są zatem wygodną alternatywą dla osób zabieganych, które mają pewność, że posiłek jaki serwują zwierzęciu jest dobrze zbilansowany, kompletny, o stałym składzie.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu