Pielęgnacje kota

28.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Wszyscy wiemy, jak ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. W przypadku naszych pupili jest to tym istotniejsze, że zwierzę samo nie potrafi o nią zadbać. Stan utrzymania kociego uzębienia zależy od właściciela.

Mycie zębów

Do tej czynności należy przyzwyczajać już kocięta. Na początek trzeba zaopatrzyć się w specjalne szczotki do mycia zębów przeznaczone dla małych zwierząt. Mogą to być także szczoteczki dla niemowląt. Powinny mieć one niewielkie rozmiary i miękkie włosie.

Aby nie zrazić pupila do czyszczenia jamy ustnej należy pozwolić mu zapoznać się ze szczoteczką. Musi sobie ją obwąchać. Można także używać jej jako zabawki. Kot powinien nauczyć się, że nie jest to coś strasznego i nie ma się czego bać.

Ważne jest używanie past i żeli do mycia zębów przeznaczonych wyłącznie dla zwierząt. W jamie ustnej zwierząt panuje inne pH niż u człowieka. Takie specyfiki powinny być wprowadzane stopniowo i powoli, nie należy robić niczego na siłę i wbrew woli kota.

Z czasem zwierzę przyzwyczai się do zabiegu czyszczenia i pielęgnacji jamy ustnej. Jeśli natomiast nie uda nam się przekonać kota do mycia zębów, możemy używać środków, które wystarczy jedynie nanieść na zęby bez potrzeby szorowania. Preparaty takie są do nabycia w lecznicach weterynaryjnych.

Odpowiednia karma

Rynek oferuje szeroki wybór karm przeznaczonych do ścierania kamienia nazębnego. Są one dostosowane kształtem do struktury i wielkości zębów zwierząt. Zazwyczaj występują w postaci chrupek większych niż karma podstawowa   chodzi o to, aby nasz ulubieniec gryząc ją ścierał sobie osad i kamień nazębny.

Osad i kamień

W przypadku braku odpowiedniej profilaktyki jamy ustnej należy się liczyć z powstaniem osadu i kamienia nazębnego. Towarzyszyć temu będzie również nieprzyjemny zapach z pyszczka. Jeśli nie zaczniemy działać, nasz pupil może nabawić się zapalenia przyzębia, a nawet stracić zęby. Zwierzę, które ma problemy z zębami bardzo cierpi. Ból sprawia mu samo jedzenie, często jest tak, że kot nie gryzie karmy z powodu bolących zębów, a jedynie ją łyka w całości. Może to doprowadzić do problemów z przewodem pokarmowym.

Warto od czasu do czasu otwierać pyszczek ulubieńca i oglądać kolor jego zębów. Osad i kamień mogą przybierać kolory od żółtego przez brązowy aż do szarego. Jeśli stwierdzimy jego obecność należy udać się do gabinetu weterynaryjnego po pomoc i poradę.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu