Pielęgnacje kota

15.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota, Opieka i wychowanie kota

Kuweta jest niezbędnym wyposażeniem każdego domu, w którym mieszka kot. Powinna być ustawiona w miejscu najlepiej dostępnym zarówno dla zwierzaka, jak i właściciela. Musi być utrzymana w czystości i porządku.

Kuweta

Jest miejscem w którym kot załatwia swoje potrzeby fizjologiczne – oddaje kał i mocz. Powinna być dostosowana kształtem i wielkością do wymagań zwierzęcia. Może być duża, nawet za duża jak na warunki naszego pupila, ale nie może być za mała. Jeśli kupimy za małą kuwetę musimy liczyć się z faktem, że zwierzak będzie załatwiał się poza kuwetą lub, co jest więcej niż pewne, będzie z niej wysypywał żwirek chcąc zasypać swoje odchody.

W dzisiejszych czasach mamy szeroki wybór wielu rodzajów kuwet. Różnią się one nie tylko rozmiarem, kształtem, ale także samą konstrukcją. Mamy bowiem kuwety otwarte i zamknięte. Nie wszystkie koty tolerują kuwety zamykane. Przy wyborze zamykanej toalety szczególna uwagę musimy zwrócić na jej wysokość i wymiary wewnętrzne. Chodzi o to, aby kot po wejściu do środka mógł spokojnie obrócić się i bez problemów przybrać pozycję fizjologiczną dla aktu defekacji bądź oddawania moczu.

Jeśli chodzi o kuwety dla kociąt to powinny być one niskie, aby zwierzęta bez przeszkód mogły swobodnie do nich wejść i z nich wyjść.

Niezbędnym dodatkiem do kuwety jest oczywiście łopatka, za pomocą której będziemy usuwać nieczystości. Nie należy zapomnieć o jej kupnie, gdyż nie zawsze są one sprzedawane w komplecie z kuwetami. Najlepiej zaopatrzyć się w dwie łopatki, na wypadek złamania jednej, druga zawsze będzie służyć jako awaryjna.

Co włożyć do kuwety?

Po zakupie kuwety musimy zastanowić się jakie podłoże będzie najlepsze dla naszego buraska. Optymalnym rozwiązaniem jest używanie żwirku przeznaczonego dla kotów. Zawiera on substancje pochłaniające zapach moczu i kału. Najlepsze są piaski zbrylające, ponieważ bardzo ułatwiają utrzymanie czystości w kuwecie.

Może okazać się, że podłoże jakie wybraliśmy dla naszego ulubieńca wcale nie będzie mu odpowiadać. Należy wtedy jak najszybciej je zmienić, aby kot nie zniechęcił się do korzystania z kuwety i nie zaczął „brudzić w mieszkaniu”.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu