Pielęgnacje kota

18.10.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota

Koty w zależności od rasy w różnym czasie osiągają dojrzałość płciową, przeważnie do roku czasu. Wtedy zazwyczaj kotki dostają pierwszą ruję a kocury zaczynają znaczyć moczem teren. W tym czasie dobrze jest zastanowić się nad ewentualną sterylizacją pupila.

Kotka

Ruja u samic pojawia się mniej więcej między piątym a dwunastym miesiącem życia. Jest to różnie u poszczególnych kotek. Czasami pierwsze objawy rujowe pojawiają się w wieku pięciu miesięcy, a czasami w gdy kotka ma rok. Może zdarzyć się tak, że pierwsza ruja nie będzie w ogóle zauważona. Jest to tak zwana ruja cicha.

Jeśli nie chcemy rozmnażać kotki to warto ją poddać zabiegowi sterylizacji. Uchroni ją to od wielu problemów zdrowotnych. Przede wszystkim od ropomacicza i cyst jajnikowych. Sterylizacja jest też bardzo wygodna dla samego właściciela. Ruja u kotek jest bowiem bardzo głośna. Śpiewy rujowe są nie do wytrzymania. Często to jest właśnie przyczyną szybkich sterylizacji kotek. Oprócz charakterystycznych odgłosów kotki w specyficzny sposób się zachowują. Tarzają się po ziemi w specyficzny sposób, ocierają o różne sprzęty.

Kocury

Samce dojrzałość płciową osiągają w wieku sześciu lub dwunastu miesięcy. Tak jak i w przypadku kotek samce różnie osiągają wiek rozpłodowy. Wtedy kocur może już zacząć kryć. Dojrzałość płciową najlepiej poznać po tym, że kot zaczyna znaczyć moczem teren. Zwierzę często próbuje się wydostać z domu. Jeśli jest natomiast kotem wychodzącym to niestety należy liczyć się z tym, że nasz pupil będzie się wdawał w bójki z innymi kocurami. Jest to częste i zazwyczaj trwa aż do czasu, kiedy zwierzę nie zostanie wykastrowane. Po zabiegu jeszcze przez kilka tygodni kot będzie zachowywał się w identyczny sposób. Wynika to z faktu, że w organizmie zwierzęcia jest jeszcze zgromadzony testosteron. Znajduje się on głównie w tkance tłuszczowej.

Zabieg sterylizacji

Jest to prosty i szybki zabieg. Nie należy się go obawiać. Nie tylko ułatwi nam życie z pupilem, ale przede wszystkim przedłuży mu życie i pozwoli na uniknięcie głównie problemów z niechcianymi kociętami. Jednak nie wolno zapomnieć o tym, że zabieg usunięcia narządów płciowych wymaga zmiany karmy. Zmienia się bowiem środowisko moczu i przez to zaczynają wytrącać się kamienie moczowe. Odpowiednia karma zabezpiecza układ moczowy kota. Uchroni go to od syndromu urologicznego, który tak często jest problemem kotów domowych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu