Pielęgnacje kota

17.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Przy wyborze kota należy przede wszystkim zastanowić się ile czasu będziemy mu w stanie poświęcić, a także uwzględnić ewentualną alergię na kocią sierść. Zwierzęta długowłose wymagają znacznie dłuższych zabiegów pielęgnacyjnych i należy się z tym liczyć. Złotym rozwiązaniem wydają się koty bezwłose jednak nie do końca tak jest. Często najwłaściwszym kotem okazuje się jednak zwierzę o krótkiej sierści.

Koty długowłose

Długość włosa odpowiada ilości czasu jaki będzie trzeba poświęcić na jego pielęgnację oraz sprzątanie domu. Takie zwierzę nierzadko po wizycie w kuwecie ma mnóstwo żwirku wplątanego we włosy. Często bywają one sklejone kałem i moczem. Codziennie należy rozczesywać powstające kołtuny, gdyż w późniejszym czasie jedynym rozwiązaniem takiego problemu może okazać się obcięcie sierści pupila. Takiemu zabiegowi coraz częściej są poddawane zwierzęta ras długowłosych. Właściciele bowiem mają dość ciągłych problemów związanych ze skołtunioną sierścią. Poza tym kot wylizując sobie włosy może połknąć ich znaczne ilości. Stwarza to niebezpieczeństwo powstania pilobezoarów, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy czworonoga.

Koty o obfitej okrywie włosowej przeważnie nie należą do ruchliwych, a długa sierść dodatkowo sprawia wrażenie jakby zwierzę było skrępowane tak bujnym włosem. Niektórych taki obraz przyszłego pupila odstrasza. Nie wolno zapomnieć, że w naszym klimacie takie zwierzęta w czasie lata będą odczuwały duży dyskomfort. Może to przysporzyć dolegliwości zdrowotnych takim czworonogom.

Koty bezwłose

Wydawałoby się, że są one idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za pielęgnacją sierści oraz za sprzątaniem jej. Jednak nie wszystkim uroda tych zwierząt przypada do gustu. Poza tym brak włosa nie oznacza braku pielęgnacji. Nie wolno zapominać, że jest to rasa w pełni stworzona przez człowieka. Taki kot w naturalnych warunkach środowiskowych nie przeżyłby. Zwierzęta takie nie powinny być wypuszczany na zewnątrz bez kontroli. Są to pupile, które mieszkają jedynie w domu. Poza mieszkaniem grozi im wiele niebezpieczeństw, zaczynając od poparzenia słonecznego, a kończąc na walce z innym kotem. Takie zwierzę przy jakiejkolwiek konfrontacji z innym kotem jest bezbronne, wystarczy jedno machnięcie łapy, a już powstają rany. Skóra tych kotów jest zupełnie nieosłonięta, a do tego bardzo cienka.

Niestety mimo braku okrywy włosowej są to zwierzęta wymagające. Można nawet powiedzieć, że potrzebują szczególnego rodzaju opieki. Narażone są bowiem na częste infekcje i urazy skóry. Zaletą jest brak pcheł, które u tych ras nie występują. Zwierzę bezwłose jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików uczulonych na kocią sierść. Często właśnie takie osoby są właścicielami „nagich” kotów.

Koty krótkowłose

Stanowią największą liczbę kotów trzymanych w domu. Przyczyną tego jest niewątpliwie o wiele mniejsza potrzeba pielęgnacji takiego pupila. Krótsza sierść bardzo rzadko się kołtuni, piasek i odchody nie przyczepiają się do niej. Nawet w okresie linienia nie stanowi tak dużego problemu, jak sierść ras długowłosych. Problem zakłaczenia i tworzenia pilobezoarów również u tych zwierząt jest rzadszy.

Dodatkową przyczyną dużej ilości zwierząt krótkowłosych jest także to, że jest to grupa najliczniej reprezentowana. O wiele więcej jest ras o takiej długości sierści. Nie wolno zapomnieć też o zwykłych dachowcach, które z reguły także są krótkowłose.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu