Pielęgnacje kota

07.08.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Pielęgnacja kota

Decydując się na zwierzę, należy poznać jego naturę, psychikę, przodków, aby lepiej porozumieć się ze zwierzęciem, które będzie towarzyszyło nam przez najbliższe kilka, kilkanaście lat. Niżej zostanie przedstawione podstawowe wyposażenie, w jakie powinniśmy się zaopatrzyć przed wprowadzeniem kota to domu.

Miska

Kupując miski należy je odpowiednio dopasować do potrzeb kota. Najlepiej dwie, mała na suchą karmę, większa na wodę, która zawsze powinna być świeża. Ewentualnie trzecia miska na posiłki wilgotne, ryby i inne specjały. Oczywiście wybór ilości misek zależy przede wszystkim od tego, jaką dietę planujemy dla naszego pupila. Jeśli będzie to karma bytowa sucha, wystarczą 2 miski. Miski mogą być plastikowe lub metalowe, ważne żeby miały gumowe podkładki zapobiegające przesuwaniu się w czasie jedzenia. Jeśli chodzi o wybór karmy powinniśmy dowiedzieć się, jak kot był karmiony w hodowli czy u poprzednich właścicieli. Istnieją również miski z automatycznym dozowaniem suchego pokarmu, ustawianym na czas, co jest alternatywą dla zapracowanych właścicieli.

Kuweta

Skoro nasz kotek już się najadł, będzie potrzebować toalety. Tu również rynek proponuje wiele modeli kuwet – otwarte, kryte, z filtrami. Równie duży wybór mamy odnośnie żwirku. Przy wyborze żwirku należy kierować się przede wszystkim jego chłonnością – zarówno zapachów, jak i nieczystości, w drugiej kolejności bierzemy pod uwagę zapachy czy inne dodatki. Jeśli bierzemy młodego kotka, należy raczej wybrać żwirek, który się nie zbryla. Małe koty czasem zjadają żwirek, co może skończyć się tragedią, jeśli będzie on zbrylający się. W zależności od tego, ile planujemy mieć kotów, tyle powinno być kuwet. Choć nie jest to regułą. Przy zakupie kuwety, należy tez pamiętać o łopatce do usuwania nieczystości. Odchody usuwamy przynajmniej 1 – 2 razy dziennie. Przy wyborze kuwety należy wziąć pod uwagę wielkość kota, jak również zwracamy uwagę na wysokość progów pojemnika. Kuweta powinna stać w ustronnym miejscu, najlepiej z dala od miski z jedzeniem, gdyż koty bardzo poważnie traktują pojęcie rewiru.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu