Pielęgnacje kota

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Pielęgnacja kota

Niestety wielu właścicieli, bądź osób które chciałyby posiadać pupila zmaga się z problemem uczulenia na zwierzęta. Jest to bardzo uciążliwe głównie w przypadku kiedy już posiadamy pupila i nie chcemy się z nim rozstać. Jednak obecnie istnieje wiele metod dzięki którym nie trzeba rezygnować z posiadania zwierzaka w domu. Warto najpierw zasięgnąć porady lekarza, poddać się leczeniu i terapii odczulającej i dopiero jeśli to nie pomoże rozważyć pozbycie się kota.

Co powoduje alergię?

Wiele osób uważa, że jest to przede wszystkim związane z sierścią zwierzęcia. Jednak nie jest to prawdą, to nie ona powoduje uczulenie. Przyczyną reakcji alergicznych są wydzieliny gruczołów ślinowych i łojowych kota. Zwierzę pielęgnując swoją sierść rozprowadza tą wydzielinę po całym ciele. Właściwa przyczyną wystąpienia nadwrażliwości są alergeny znajdujące się w wydzielinach gruczołów pupila. Roznosi on je po całym mieszkaniu. Jeśli śpi na kanapie czy łóżku to one też się tam znajdują. Są obecne w dywanach, zasłonach, meblach i wszystkich innych sprzętach domowych, do których dostęp ma pupil.

Objawy wystąpienia alergii

Z reguły przypominają one symptomy przeziębienia. Pojawia się katar, czasem kaszel, uporczywe drapanie w gardle. Często towarzyszy temu zaczerwienienie spojówek, łzawienie, swędzenie nosa. Dołączyć się mogą bóle i zawroty głowy. Występują również reakcje skórne, objawiające się zaczerwienieniami, wysypką oraz świądem o rożnym nasileniu. Symptomy te nasilają się głównie przy bliższym i częstszym kontakcie z kotem. Oczywiście nie u wszystkich osób uczulonych na koty muszą pojawić się wszystkie z wymienionych objawów. Ilość, częstość i nasilenie się objawów jest sprawą indywidualną każdego alergika, zależy również w dużym stopniu od stanu jego zdrowia.

Jak sobie radzić z alergią

Niestety wielu właścicieli, bądź osób które chciałyby posiadać pupila zmaga się z problemem uczulenia na zwierzęta. Jest to bardzo uciążliwe głównie w przypadku kiedy już posiadamy pupila i nie chcemy się z nim rozstać. Jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy alergii to niezwłocznie powinniśmy się udać do lekarza. Obecnie istnieje bardzo szeroki zakres metod diagnostycznych i terapeutycznych w zakresie rozpoznawania i leczenia alergii. Po wykonaniu odpowiednich badań będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie, a w razie konieczności odczulanie. Wystąpienie alergii nie zawsze musi oznaczać pozbycie się z domu pupila. Warto najpierw zasięgnąć porady lekarza, poddać się leczeniu i terapii odczulającej i dopiero jeśli to nie pomoże rozważyć pozbycie się kota.

Można także samemu spróbować zmniejszyć objawy alergii. Dobrym sposobem jest przestrzeganie czystości w domu. Częste sprzątanie, pranie dywanów, wietrzenia pomieszczeń, zabranianie kotu na spanie w pościeli pozwala skutecznie zmniejszyć objawy alergii. Niestety jednak niemożliwe jest całkowite pozbycie się alergenów z mieszkania. Nawet w przypadku oddania kota potrzebne będzie gruntowne sprzątanie wszystkich pomieszczeń i sprzętów domowych. A nawet i po takich czynnościach przez pewien czas objawy alergii mogą występować.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu