Opieka i wychowanie kota

09.11.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Opieka i wychowanie kota


„Kocie sygnały”

Poruszanie ogonem

Kot w przeciwieństwie do psa, machając ogonem wcale nie okazuje zadowolenia. Należy pamiętać, że nerwowe machanie ogonem przez kota zawsze oznacza irytację. Warto o tym pamiętać w czasie głaskania kota. Jeśli w czasie pieszczot macha ogonem i nie przestaje, ruchy stają się gwałtowniejsze i przy tym zaczyna kłaść uszy po sobie, należy przerwać, gdyż kot sobie tego nie życzy. Nieuszanowanie „woli” kota, może zakończyć się podrapaniem bądź ugryzieniem.

Ocieranie się o przedmioty

Właściciel cieszy się, kiedy po przyjściu do domu kot zaczyna kręcić ósemki wokół kostek. Niestety nie jest to wyraz radości, a pozostawianie swojego zapachu przez kota. Człowiek przynosi na sobie wiele zapachów. Kot ocierając się, całym ciałem poczynając od pyszczka, zostawia swój zapach, wysyłając tym samym informację – tu byłem, on jest mój, ale także jest wyrazem zaufania i zadowolenia.

Możemy być właściwie pewni, że po przyniesieniu do domu nowej rzeczy, ubrania, mebli, kot albo się tarza albo położy się na tym, chcąc powiedzieć „to też jest moje!”.

Dreptanie w jednym miejscu

Właściwie każdy kto ma kota, czy miał z nim do czynienia zauważył, że zwierzę kładąc się do spania, a zwłaszcza układając się na kolanach właściciela, udeptuje pod sobą miejsce, cicho przy tym mrucząc. Kot jest wówczas bardzo zadowolony. Niektóre źródła mówią, że jest to pozostałość z czasu karmienia przez matkę, kiedy kocięta ugniatają gruczoł mlekowy, pobudzając wydzielanie mleka.

Turlanie się po podłodze

Zarówno u psa, jak i u kota, pokazanie brzucha świadczy o oddaniu i zaufaniu. Zwierzęta turlając się przed właścicielem pokazują, że ufają im i czują się przy nich bezpiecznie.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu