Opieka i wychowanie kota

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Wiemy jak ważne są dobre relacje z naszym pupile. Jest wiele sposobów na to, aby je zbudować i podtrzymać. Sprawdzonymi metodami są wspólne zabawy i spędzanie czasu na pieszczotach lub pielęgnacji. Miły dotyk może wzmagać produkcję endorfin – hormonu szczęścia, który daje poczucie dobrego samopoczucia i zadowolenia. Natomiast zabiegi pielęgnacyjne nie muszą być jedynie obowiązkiem, możesz z nich uczynić czułą pieszczotę.

Zabawa

Bardzo przyjemną czynnością jest zabawa ze swoim pupilem. W tym czasie możecie nie tylko wspaniale spędzać czas, ale przede wszystkim nawiązać bliski kontakt. Do zabawy używać możesz wszelki przedmiotów. Czasami może być to kawałek papieru, albo ołówek. Koty uwielbiają gonić za zdobyczą dlatego dobrym rozwiązaniem jest piłeczka lub nakręcana mysz. Nie musisz mieć zabawek kupionych w sklepie zoologicznym, możesz je wykonać sam. Kotu jest bez różnicy czy bawi się papierkiem, włóczką czy markową wędką. Dla niego ważny jest sam czas zabawy i to że spędzacie go razem.

Spacer

Jeśli posiadasz zwierzaka, który umie chodzić na smyczy, wychodź z nim na spacery jak najczęściej. Dostarczy mu to wielu bodźców, które rozwiną jego osobowość. Wychodząc z nim częściej, utwierdzisz go w przekonaniu, że jeśli jest z tobą to czeka go coś miłego i wartego uwagi.

Natomiast gdy posiadasz zwierzaka, który nie umie spacerować na smyczy może warto byłoby się zastanowić nad nauczeniem go tej czynności. Nie jest to łatwe, ale nie niemożliwe. Gdy poświęcisz mu odpowiednio dużo czasu zaowocuje to wspaniałą relacją między wami.

Pielęgnacja

Koty są niezwykle samodzielne w swojej pielęgnacji. Nie znaczy jednak to, że nie mają z tym problemów. Kłopoty sprawiają najczęściej zwierzęta w okresie linienia oraz osobniki długowłose. Czesanie nie musi być jedynie obowiązkiem, możesz uczynić z niego czułą pieszczotę. Umilisz w ten sposób czas pielęgnacji sobie i swojemu podopiecznemu.

Głaskanie i pieszczoty

Dotyk jest niezwykle istotny w komunikacji. Nie chodzi tu tylko o koty. Dotyk jest pierwszą formą kontaktu dziecka z matką i jest niezwykle istotny dla większości ssaków. Na jego bazie kształtują się pozostałe relacje. Kocięta odizolowane od matki są płochliwe i wycofane w kontaktach z innymi osobnikami. Często rekompensują sobie brak dotyku przez częste mycie się i przeczesywanie futra.

Miły dotyk może wzmagać produkcję endorfin – hormonu szczęścia, który daje poczucie dobrego samopoczucia i zadowolenia. W ten sposób możemy na przykład ulżyć kotu podczas odczuwania bólu lub uspokoić w razie potrzeby.

Ważne jest aby przyzwyczaić zwierzę do dotyku i sprawić, żeby się go domagało. Osiągnąć można to przez częste głaskanie i drapanie. Początkowo nasze pieszczoty nie powinny być nachalne, nie chcemy przecież zniechęcić pupila do siebie.

Mów i chwal

Koty najlepiej reagują na imiona jedno lub dwu sylabowe. Warto o tym pamiętać, gdy wybieramy je. Powinno być ono często powtarzane, szczególnie w sytuacjach pozytywnych. Może to być przed jedzenie lub w czasie zabawy. Ważne aby zwierzę skojarzyło swoje imię z nagradzaniem go czymś przyjemnym. Może to być jedzenie, smakołyk, zabawka lub głaskanie.

Powinniśmy także jak najczęściej mówić do naszego pupila, aby przyzwyczaił się do naszego głosu i zaczął go rozpoznawać. Używanie pochwał i nagan powinno być wypowiadane różnym tonem. Zwierzę musi rozróżniać kiedy go chwalimy, a kiedy karcimy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu