Opieka i wychowanie kota

01.09.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Opieka i wychowanie kota

Jednym z najważniejszy instynktów dziko żyjących zwierząt, w tam także kotów jest wydanie na świat potomstwa. Dążą do tego zarówno samice jak i samce. Dopuszczenie samca do samicy regulowane jest przez cykl płciowy samicy, a zielonym światłem dla kocura jest odpowiednie zachowanie kotki.

Zachowania te typowe dla różnych gatunków w przyrodzie stanowią jeden z ważniejszych elementów rozrodu kotów. Jednakże zwierzęta, nie będące reproduktorami, utrzymywane w domach często tymi zachowaniami stwarzają właścicielom dużo zmartwień.

Zachowania seksualne kotki

Wszystkie zachowania na tle seksualnym kotki regulowane są cyklem płciowym. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej, czyli między 7 a 12 miesiącem życia, kotka pozostaje pod działaniem hormonów. Zdrowa kotka przebywająca w warunkach domowych wchodzi w okres rui nawet co 2-3 tygodnie, a sama ruja może trwać do 10 dni. Podczas rui zachowanie kotki staje się charakterystyczne i nierzadko męczące dla właścicieli. Kotka zaczyna ocierać się głową o wszystkie przedmioty ją otaczające. Pojawią się ciągłe i dokuczliwe dla człowieka miauczenie oraz jęki. Kotka zaczyna znaczyć teren swoim moczem. W tym okresie kotka gotowa jest na przyjęcie kocura.

Zachowania seksualne kocurów

Zachowania seksualne kocurów są bardziej uciążliwe dla ludzi niż zachowania kotek. Na pierwszy plan wysuwa się obsikiwanie wszystkiego, czyli znaczenie. Mocz kocura ma wyjątkowo nieprzyjemną woń i dlatego stanowi nie lada problem dla człowieka. Kolejnym problemem, są ucieczki kocurów w poszukiwaniu kotki. Kończą się one zwykle walkami kotów, po których kocur wracający do domu może być dotkliwie poraniony.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu